Kedi Otu Nasıl Kullanılır? - Hatay Gazetesi

Kedi Otu Nasıl Kullanılır?

  • Eklenme Tarihi :29.04.2024 | 11:19
  • Muhabir :Haber Merkezi

Kedi Otu Nasıl Kullanılır?

Bazı insanlar tarafından uyku problemlerinin çözümünde veya rahatlama amaçlı kullanılan kedi otu faydaları için bitki tentür (genellikle alkolle bitkinin eritilmesi neticesinde elde edilen sıvı), çay veya kapsül formlarında tüketilebilir. Ancak kedi otu dahil herhangi bir bitkisel ürünü kullanmadan önce alanında uzman bir doktora danışılması önemlidir.

 

Bazı çalışmalara göre kedi otunun başlıca kullanım alanları ve dozları şu şekildedir:

4-8 hafta boyunca günde 450-1,410 mg kedi otu uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Günde 0,3-3 gr kedi otu kökü stresin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Günde 530–765 mg anksiyete semptomlarının hafiflemesinde rol oynayabilir.

Günde 765–1,060 mg kedi otu tüketen kadınlarda menopoz döneminde ateş basması gibi semptomlarda hafifleme görülebilir.

Kedi otunun uykusuzluk, stres gibi durumlarda önerilen dozlarda alındığında etkili olabileceğini gösteren çeşitli çalışmalar olmakla birlikte bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle özellikle herhangi bir sağlık sorunu bulunanların kedi otu gibi herhangi bir bitkisel ürünü kullanma konusunda dikkatli olması önemlidir.

Kedi Otu Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kedi otu faydaları eski zamanlardan bu yana bilinmekte ve çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Ancak aşırı kullanımda çeşitli yan etkilere neden olabilir. Nadir rastlansa da kedi otunun bazı yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

Baş ağrısı,

Halsizlik,

Baş dönmesi,

İshal ve karın ağrısı başta olmak üzere sindirim sistemi sorunları,

Kabus görmek,

Ağızda metalik tat hissi.

Sayılanların yanı sıra kedi otu da içeren bazı bitkisel karışımlarının kullanımından sonra karaciğer yetmezliği tablosu gelişebileceğini gösteren bazı araştırmalar da bulunmaktadır. Ancak bu karışımların içerisinde başka bitkiler de yer aldığından karaciğer yetmezliği ile kedi otu arasında nasıl bir ilişki olduğu henüz net olarak bilinmemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

KEDİ OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kedi otu çayı yapılırken bir çay kaşığı kurutulmuş kedi otu kökü üzerine 1 bardak su dökülür, 5-10 dakika demlendikten sonra tüketilebilir. Kedi otu çayı yatmadan 1-2 saat önce veya gün içerisinde 3 defaya kadar tüketilebilir. Kedi otu çayının etkisinin hissedilmesi birkaç haftayı bulabilir.

KEDİ OTU HAMİLELİKTE KULLANILIR MI?

Hamilelikte kedi otu gibi bitkilerin kullanımı bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Hamilelikte kedi otu kullanımı hakkında yeterli bilimsel çalışma yoktur. Ancak bazı araştırmalara bakıldığında hamilelik döneminde kedi otu kullanımının doğumsal anomalilere neden olabileceğine yönelik çeşitli endişeler olduğu görülmektedir.

KEDİ OTU KÖKÜ NE İŞE YARAR?

Kedi otu kökünün uyku sorunu bulunan kişilerde tedaviyi destekleyici etkiye sahip olduğu görülmektedir. Ek olarak, anksiyete, stres, obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik sağlık sorunlarında da destekleyici olabilir. Bazı çalışmalar kedi otunun PMS ve menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

KEDİ OTU ZARARLARI NELERDİR?

Kedi otu kullanımı ile ilişki raporlanmış ciddi yan etkiler olmadığı söylenebilir. Ancak kedi otu nadiren baş ağrısı, halsizlik, ishal, ağızda metalik tat hissi gibi yan etkiler görülebilir. İlave olarak, kedi otunda bulunan bileşenler çeşitli ilaçlarla etkileşime girerek bazı yan etkilere neden olabilir.