Kedi Alerjisi Nedir? - Hatay Gazetesi

Kedi Alerjisi Nedir?

  • Eklenme Tarihi :06.01.2024 | 13:58
  • Muhabir :Haber Merkezi

Kedi alerjisi, kedi tüylerinin(alerjenler) insan ciğerlerinden geçmesi ile vücutta yer alan alerjenlerin antikor oluşturarak bazı belirtilere neden olması ile kendini gösteren alerjik bir durumdur

Kedi Alerjisi Nedir?

 Sağlık kuruluşlarında teşhisi konulmamış veya kontrol amaçlı alerjik testlerden hiç geçmemiş bireylerin birçoğunun evcil hayvan sahiplendikten sonra ortaya çıkan bulgular neticesinde alerjik sağlık sorunları olduğu ortaya çıkmaktadır. Alerjenler kısaca insan vücudunda bazı farklı reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olan maddelere verilen isim olarak tanımlanmaktadır.

Kedi Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kedi alerjisi belirtileri kısaca şu şekilde sıralanabilir;

Kaşınma

Gözlerde kızarma veya yanma

Hapşırma

Astım atakları-krizleri

Ciltte kabarma

Nefes darlığı

Burun akıntısı

Göğüste sıkışma

Alerji belirtileri sıklıkla benzer bulgular taşımaktadır. Soluma sonrası ortaya çıkan alerjik durumlar bazı tedavi yöntemleri ile olumlu neticelenmektedir. Ancak alerjen yutma yoluyla gerçekleşmiş ise geç kalınmadan en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Kedi Alerjisi Nedenleri Nelerdir?

Kedi alerjisi nedenleri arasında bağışıklık sisteminin önemi kadar genetik geçişin de önemi söz konusudur. Genetik yatkınlık sonucu(aile bireylerinde alerjik rahatsızlıkların söz konusu olduğu durumlar) çocuklarda da görülme olasılığı yüksektir. Aynı zamanda alerjen olarak adlandırılan ve vücutta farklı tepkilere yol açan toz, kıl, tüy ve mantar küfü gibi maddeler alerjiye yol açmaktadır. Genel olarak kesin olmamakla birlikte kedi alerjisi nedenleri; genetik yatkınlık, bağışıklık sistemi ve alerjenler olarak görülmektedir.

Kedi Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Kedi alerjinizin olup olmadığını anlamak için uzman hekim tarafından alerji testlerini yaptırmanız gerekmektedir. Deri prick testi, sıklıkla kol üzerine yerleştirilen kedi tüyü, kıl, tüy vb. alerjenler belli bir süre bekletilir. Damlacık veya solüsyon şeklinde yaklaşık 30 dakika kadar kol üzerinde bekletilen bu alerjenlerden hangisinin bulunduğu noktada kızarıklık görülürse alerji durumu tespit edilir. Bu test yaklaşık 25-30 adet birbirinden farklı alerji tespit etme imkanı sunmaktadır.

Kedi Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi alerjisinin tedavisinde ilk basamak olarak etken olan alerjenleri uzaklaştırmak iyi gelecektir. Hekimin uygun gördüğü ilaçlı tedavilerin dışında birtakım uygulamalar problemin şiddetini azaltacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki alerjiler yaşam boyu devam eden sağlık sorunları arasında yer alır. Kalıcı ve kesin çözüm bulunmamaktadır. İlaçlı tedaviye ek olarak şunlar denenebilir;

Bulunan ortamı sıkça havalandırmak

Mevsim geçişlerinde artan tüy dökülmelerini önlemek için kedi eldivenleri ile tüylerin günlük alınması

Özellikle mevsim geçişlerinde veya tüy artışlarının yoğun olduğu dönemde evcil hayvanınızla çok temas halinde bulunmamak

Anti- alerjen yastık kılıfı, örtüleri kullanmak

Kişinin yatak odası ya da sıklıkla uyuduğu odadan kediyi uzak tutmak

Kanepe örtüsü, halı, battaniye gibi evde kullanılan ürünleri tüy toplama özelliğinden dolayı sıklıkla temizlemek

Kediyle yakın temas sonrası elleri yıkayıp kıyafetleri değiştirmek.

Kedi Alerjisi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kedi Alerjisi Geçer mi?

Alınacak önlemler ve reçeteli ilaçlar sayesinde kedi alerjisi o dönemde geçebilir. Ancak alerjik durumlar için kalıcı bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır. Bazı alınacak önlemler bu sürecin daha kısa ve rahat atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Alerjisi Olan Kedi Bakabilir mi?

Evcil hayvan sahiplendikten sonra alerjik bireylerin yaşamlarında birkaç değişime gitmeleri gerekir. Alerjenlere neden olan durumların daha fazla artacağından bazı önlemlerin alınması ve uygulanması gerekir. Anti-alerjen yastık yüzleri, battaniye, kılıf vb. ürünlerin kullanılması önerilir. Aynı zamanda halı, battaniye gibi tüy toparlayıcı ev malzemelerinin temizliğine daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Bu süreçte çekim gücü daha yüksek bir elektrikli süpürge kullanılması önerilir. Uyku odasının kapısı kapalı tutulmalıdır.

Kedi Alerjisi için hangi bölüme gidilir?

Alerjik durumların tespiti için bir Dermatoloji bölümü uzmanlarına ya da alerji uzmanlarına danışılması önerilir.

Kedi Tüyü İnsana Zarar Verir mi?

Kedi tüylerinin sıkça dökülmesi ve kendini yenileme özelliğine sahip olması nedeniyle havada uçuşan tüylerin solunması veya bir alana düştükten sonra ağız yoluyla yutulması olasıdır. Özellikle ağız yoluyla yutulması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kedi tüyünün dökülmesini önlemek mümkün değildir. Ancak evcil hayvanlarımızın düzenli olarak iç ve dış parazit aşılarının yapılması oldukça önemlidir. Zararlı parazitlerin önlenmesi hem kedi hem de besleyen bireyin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kedi Alerjisi Kaç Günde Belli Olur?

Çoğunlukla kedi ile temastan sonra 30-60 dakika arasında semptomlar ortaya çıkmaktadır. Gözlerde yanma ile başlayan belirtiler gittikçe şiddetini artırarak göğüste daralma, burun akıntısı ve ciltte kabarma gibi belirtiler ile devam etmektedir. Çok yakın temas yoksa semptomlar daha geç sürede ortaya çıkabilir.

Kedi Alerjisi Aşısı Nerede Yapılır?

Alerji uzmanlarının olduğu polikliniklerde uygulanan kedi alerjisi aşısı, kanser ve romatolojik sağlık sorunlarına sahip bireyler dışında evcil hayvan alerjisi veya arı sokmasıyla karşılaşan kişilere uygulanır.