Karadutun Faydaları Nelerdir? - Hatay Gazetesi

Karadutun Faydaları Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :05.06.2024 | 15:00
  • Muhabir :Haber Merkezi

Karadutun Faydaları Nelerdir?

Karadut, değerli bileşenleriyle vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve lifin bir kısmını karşılar. İçerdiği antioksidan ve beta karoten ise vücut hücrelerinde yararlıdır.

Karadutun faydaları söz konusu olduğunda başlıca şunlardan bahsetmek gerekir:

İçeriğinde yer alan A, B ve K vitaminleri; fosfat, magnezyum, kalsiyum ve beta karoten değerleriyle vücut sağlığını destekler.

Günlük demir ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaya yardımcı olduğundan demir eksikliği olan kişiler için yararlıdır.

Güçlü antioksidan kaynağı olduğu için vücuttaki toksinleri atmayı kolaylaştırır. Özellikle de böbrek ve karaciğerde bulunan toksinleri giderir. 

Karadutun faydaları arasında ağız içi yaralarına iyi gelmesi de yer alır. 

Az miktarda şeker içerdiği için kilo kontrolünü sağlar. İçeriğinde yer alan lif bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunduğu için özellikle de kilo verme sürecinde destek olur. Bu nedenle ara öğünlerde veya kahvaltılarda tercih edilebilir.

İçeriğinde yer alan kalsiyum ve magnezyum, kemik yapısını güçlendirmeye teşvik eder. Düzenli tüketildiğinde menopoz sonrası kemik erimesi riskini düşürür.

Karadut Suyu Faydaları 

Karadut meyvesinden elde edilen karadut suyu sağlıklı ve lezzetli bir içecektir. Yüksek oranda C vitamini içeren bu besin, uygun miktarda tüketildiğinde vitamin gereksinimini karşılar.

Zengin bileşenler içeren karadut suyu faydaları şunlardır:

Yüksek oranda C vitamini içerdiği için grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha kolay atlatılmasına yardımcı olur. 

İçeriğinde yer alan manganez sayesinde osteoporoz ve epilepsi hastalıklarının etkilerini azaltabilir.

C vitamini eksikliğinden kaynaklanan İskorbüt hastalığına iyi gelir. 

Sivilce izleri, yara ve cilt lekelerinin giderilmesinde etkilidir. 

Serbest radikallerin neden olduğu toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırır.

Yüksek miktarda içerdiği C vitamini, kolajen sentezini sağlar ve kırışıklık oluşumunu önler.

Kabızlığa iyi gelir ve bağırsaklarda tıkanmaya neden olan parazitleri gidermede yardımcıdır. 

Beyin sağlığını destekler. 

Demir eksikliğine iyi geldiği için halsizliği ortadan kaldırır. 

K vitamini içerdiğinden kanama ve pıhtılaşma problemlerine iyi gelir. 

Kemikleri güçlendirerek kırık ve çatlakların meydana gelme riskini azaltır.

Karadut suyu faydaları, en fazla içeriğinde yer alan C vitamini sayesinde ortaya çıkar. Zira bu vitamin bağışıklığı güçlendirmeye, kolajen üretimine ve cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Aynı zamanda içerdiği antioksidan, vitamin, mineral ve liflerle kolesterol seviyesini dengeler.

Karadut Çayı Faydaları 

Karadut çayı faydaları ve lezzeti ile öne çıkan tüketim şekillerinden biridir. Bu bitki çayı özellikle de mevsim geçişlerinde daha zinde hissetmeye yardımcı olur. İçeriğinde yer alan doğal karbonhidrat lifleri sayesinde kan şekerini dengeler. Yüksek oranda antioksidan barındırdığı için vücuttaki yabancı maddelerin giderilmesine destek olur.

A ve C vitaminiyle birlikte kalsiyum ve demir bakımından da zengin olan karadut çayı faydaları bakımından tercih edilir. Bunlara bağlı olarak bağışıklığı güçlendirmeye, sindirim sistemini düzenlemeye ve cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda düşük kalorili olduğundan kilo verme sürecinde içilebilir. 

Karadut Yaprağının Faydaları 

Karadut yaprağının faydaları yüksek oranda içerdiği vitamin ve mineral değerleriyle ilişkilidir. Meyvesinde olduğu gibi yaprağının da sağlığa birçok yararı vardır.

Nisan ve Mayıs aylarında toplanan karadut yaprağının faydaları şunlardır:

Antioksidan özelliğiyle vücuttaki enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olur. 

İltihapların azaltılmasında etkilidir. 

İdrar söktürücüdür ve kabızlığı da iyi gelir. 

Regl döngüsünün düzenlenmesini destekler. 

Kilo verme sürecinde yardımcı olur. 

Kronik yorgunluğun ve halsizliğe iyi gelir. 

Romatizma ağrılarını azaltmada etkisi vardır. 

Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. 

Saçların dökülmesini engeller, daha güçlü ve sağlıklı uzamasını sağlar. 

Ciltteki ölü derileri uzaklaştırır ve daha canlı bir görünüm kazandırır.

Karadutun Bebeklere Faydaları

Karadutun bebeklere faydaları söz konusu olduğunda birçok etkisinden bahsedilmelidir. Yüksek miktarda antioksidan içeren bu meyvenin en önemli yararı bağışıklığı güçlendirmesidir. Buna bağlı olarak birçok hastalığı önler ve sağlığa destek olur.

Karadutun bebeklere faydaları şunlardır:

İçerdiği A, C ve E vitaminleri ve beta karotenle bazı olumlu etkiler sunar. A vitamini ve beta karoten göz sağlığını destekler. C vitamini bağışıklığı güçlendirmeye ve E vitamini cilt dokularının iyileşmesine yardımcı olur.

Yüksek kalsiyum içeriği sayesinde kemik gelişimini sağlar. 

İçeriğinde yer alan flavonoidler sayesinde kan akışını kontrol eder. 

Ağız içerisinde meydana gelen yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Özellikle de yanakların iç kısmında yer alan pamukçuk rahatsızlığına iyi gelir.

Astım ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarında etkilidir. 

Yaklaşık %80 lif içerir ve buna bağlı olarak kabızlık sorununu önler.

Bebekler için karadut oldukça yararlı bir meyvedir. Genelde karadut özü veya şurubu tercih edilir. Karadut özünün antijen içeriği yüksek olduğundan 1 yaşına kadar verilmemesi önemlidir. Dolayısıyla ebeveynlerin doktor onayından sonra bebeklere karadut özü, pekmezi veya şurubunu vermeleri gerekir. 

Karadut Şurubu Faydaları 

Karadutun tüketim şekillerinden biri de şuruptur. Sıvı ve hafif kıvamlı olan bu içeceğin içerisinde yararlı bileşenler bulunur. İçerdiği lif, vitamin, mineral ve antioksidanlarla uyku problemlerine, bağışıklık sorunlarına ve ağız içi yaralarına iyi gelir. Aynı zamanda epilepsi rahatsızlığının belirtilerini azaltmada etkisi vardır. Doğal bir besin takviye niteliğinde olan karadut şurubu cildin yenilenmesine de yardımcı olur. Ayrıca besinleri tatlandırmak amacıyla da kullanılabilir. 

Kimler Karadut Tüketmemelidir?

Karadutun faydaları oldukça fazla olsa da bazı kişilerin dikkatli tüketmeleri bazılarının da tüketmemeleri gerekir. Yüksek oranda karbonhidrat lifi içerdiği için diyabet (şeker) hastalarının çok fazla tüketmemeleri önemlidir. Aynı zamanda alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden bu besine alerjisi olan kişilerin kaçınmaları gerekir. Bununla birlikte ciddi kronik rahatsızlığı olanlar, hamile ve emziren kadınların da doktor kontrolünde tüketmelilerdir.