Karaciğer Yağlanması Diyeti Nasıl Yapılır? - Hatay Gazetesi

Karaciğer Yağlanması Diyeti Nasıl Yapılır?

  • Eklenme Tarihi :07.05.2024 | 14:26
  • Muhabir :Haber Merkezi

Karaciğer Yağlanması Diyeti Nasıl Yapılır?

Karaciğer, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında önemli bir işleve sahip olan, safra üretimini ve salınımını gerçekleştiren, metabolizmanın atık ürünlerini ve diğer toksinleri etkisiz hale getiren organdır.

 

Karaciğer hücrelerine (hepatositlere) ulaşan yağ asiti miktarında artış ile karakterize patolojik duruma karaciğer yağlanması adı verilir.

Sağlıklı bir karaciğerde karaciğer lipitlerinin miktarı karaciğerin toplam ağırlığının %5’ini geçmezken, karaciğer yağlanması durumunda %10’un üzerindedir.

Günümüzde tüm dünyada sedanter (hareketsiz) yaşam tarzında artış olması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle karaciğer yağlanması tanısı alan birey sayısı artış göstermektedir.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının oluşumunda sıklıkla insülin direnci, obezite, diyabet gibi metabolik hastalıklar etki eder.

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına (NAFLD) sebep olan beslenme alışkanlıkları ve buna bağlı oluşan durumlar arasında şunlar yer alır:

Paketli gıdalardan alınan rafine fruktoz (mısır şurubundan elde edilen fruktoz) miktarının karaciğere ve bağırsak geçirgenliğine olumsuz etkisi (3),

Batı tarzı beslenme alışkanlıklarının (fast food, rafine şeker ve rafine un ağırlıklı beslenme) vücut yağ metabolizmasına olumsuz etkisi (3)

Karaciğer Yağlanması Diyeti Nasıl Yapılır?

Karaciğer yağlanması tedavi sürecinde uzman hekimin yönlendirmesi ile diyetisyen danışmanlığında tıbbi beslenme tedavisi uygulanır.

Hastaya uygulanan diyet tedavisi tamamen bireyseldir. Tıbbi öyküsü alınan ve antropometrik ölçümleri yapılan hastanın alması gereken enerji ve protein miktarı diyetisyen tarafından hesaplanır.

Diyetisyen, hastanın yaşam tarzına en uygun beslenme programını oluşturur ve gerekli durumlarda hastaya beslenme eğitimi verir.

Hasta, karaciğer yağlanması diyetini uygularken uzman hekimin ve diyetisyenin yaşam tarzı değişiklikleri ile ilgili önerilerini dikkate almalıdır.

Bu öneriler karaciğer sağlığını korumak adına büyük önem taşır. Verilen öneriler bireysel olmakla birlikte, iyileşme sürecini hızlandırmak için hastaların dikkat etmeleri gereken genel maddeler aşağıda verilmiştir:

Diyetisyenin vermiş olduğu programa birebir uyulmalıdır. Bu sayede, hafif şişman ve obez bireyler kademeli bir şekilde kilo vererek karaciğer sağlığını korur. Tedavi sayesinde kan yağ asidi seviyeleri kontrol altına alınabilir.

Öğünlerde glisemik indeksi yüksek, yani kan glukoz seviyesini hızlı bir şekilde yükselten karbonhidrat kaynakları yerine kompleks karbonhidrat kaynakları tercih edilmelidir. Kompleks karbonhidrat kaynakları arasında tam tahıllar, kuru baklagiller ve sebzeler yer alır.

Bireye diyet programında da belirtildiği gibi, gün içinde alınması gereken toplam yağ miktarı sağlıklı bireylerden daha az olmalıdır. Ayrıca, birey hayvansal besinlerde bulunan doymuş yağ içeren besinleri daha az sıklıkta tercih etmelidir.

Kas kaybının olmaması için diyette alınması önerilen protein miktarı sağlıklı kaynaklardan tercih edilmelidir.

Hasta, varsa diğer kronik metabolik hastalıklarına (diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi) da uygun beslenmelidir.

Karaciğer Yağlanması Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Besinler

Karaciğer yağlanması olan hastalar, rafine karbonhidrat içeren paketli gıdalardan uzak durmalıdırlar.

Ayrıca, beslenme tedavisi boyunca yağ oranı düşük yiyecekler tercih etmelidirler.

Günümüz beslenme alışkanlıklarına sahip bireylerin sıklıkla tükettikleri trans ve doymuş yağ kaynakları mutlaka kısıtlanmalıdır. Hastalar işlenmiş yiyeceklerden (krema, mayonez gibi) de uzak durmalıdırlar.

Karaciğer, vücudun en önemli fonksiyonlarını yürüten hayati bir organdır.

Buradaki bozulmalar, tüm vücudu olumsuz etkiler ve diğer hastalıklara zemin hazırlar.

Siz de yağlı karaciğer hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız ya da ideal beslenme alışkanlığı kazanmak, sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız hastanelerin önce dahiliye (iç hastalıkları) ardından beslenme ve diyet polikliniklerine başvurabilirsiniz.