KAN VERMEKTEN ÇEKİNMEYİN

  • Eklenme Tarihi :29.02.2024 | 11:28
  • Muhabir :Haber Merkezi

Kan insan vücudunu baştan aşağı sarmalayan damarlarda dolaşan çok değerli bir sıvıdır

KAN VERMEKTEN ÇEKİNMEYİN

 Kalp ve beyin gibi önemli iki organın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesini sağlar.

Zaman zaman trafik kazaları, silah yaralanmaları vb. gibi istenmeyen bazı durumlar neticesinde insan vücudu ciddi oranda kan kaybedebilir ve acil olarak kana ihtiyaç duyabilir.

Her insanın kan grubu farklıdır. Kana ihtiyaç duyan bireyin kan grubu ile kan bağışı yapan bireyin kan grupları aynı olsa bile kan uyuşmazlığı yaşanabilir. Bu sebeple, ne kadar çok insan kan bağışında bulunursa o kadar iyidir.

KAN BAĞIŞININ, KAN VERENE SAĞLADIĞI FAYDALAR

Kan bağışında bulunarak birçok yaşamı kurtardığınız gibi kendiniz için de oldukça faydalı bir iş yapmış olursunuz. Kan bağışında bulunan bireylerin kalp krizi geçirme olasılıkları ciddi oranda azalmaktadır.

Kan verildikten sonra vücut mecburen yeni kan üretmek zorundadır. Böylelikle kan hücreleriniz yenilenir, kandaki karbondioksit oranı azalır ve oksijen oranı artar.

Kan verilmeden önce kişinin boy ve kilo bilgileri ölçülür. Vücut kitle endeksi hesaplanır ve böylelikle kişi eğer kilo fazlası var ise, ne kadar kilo vermesi gerektiğini öğrenir.

Kan alınmadan önce kişinin nabız ve tansiyonu ölçülür. Böylelikle kişi nabız ve tansiyonunun ne durumda olduğu hakkında sağlıklı bilgi almış olur.

En önemlisi; kişi eğer herhangi bir hastalığı var ise o hastalığı ortaya çıkar ve gerekli tedavisinin sağlanması için hangi tıbbi bölüme başvurması gerektiği konusunda uyarılır.

KAN BAĞIŞI SONUCU ORTAYA ÇIKAN HASTALIKLAR

Kişi kan bağışı yapmak amacı ile kan vermeye gittiği zaman herhangi bir hastalığı olup olmadığını da öğrenmektedir. Bağış yapan kişinin kanı, hastaya nakil edilmeden önce birçok testten geçmektedir.

Eğer bu testler yapılmazsa bağış yapan kişinin kanındaki hastalık, kana ihtiyaç duyan bireye de geçebilir. O yüzden bir takım testlerin yapılması şarttır.

Kan bağışında bulunan birey, başlangıç aşamasındaki hastalığının tespit edilmesi sayesinde erken müdahale ile hastalığını kolay bir şekilde atlatabilir. Eğer hastalık ilerlediyse de yine kan bağışı sayesinde, ölümle dahi sonuçlanabilecek olan hastalığını öğrenmiş olur. Kan bağışı bağışlananı kurtardığı gibi, bağışlayanı da kurtarmaktadır.