KAN ŞEKERİ YÜKSELDİĞİ ZAMAN NE YAPILMALIDIR?

  • Eklenme Tarihi :25.02.2024 | 11:30
  • Muhabir :Haber Merkezi

KAN ŞEKERİ YÜKSELDİĞİ ZAMAN NE YAPILMALIDIR?

Diyabet hastalarının kan şekeri aniden yükselebilmektedir. Bu hastalığı bulunan kişiler şekerden uzak durmalıdır. Ani şeker yükselmesi diyabet hastalarında görüldüğü gibi normal insanlarda da görülebilir.

 

Bu durumun sebebi aşırı karbonhidrat tüketimidir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişiler risk altındadır. Aşırı kilolar ani şeker yükselmesinin bir diğer sebebidir. Kilo problemi bulunan kişilerin şekerleri aniden yükselebilir. Bu yüzden sık sık egzersiz yapılmalıdır.

Sindirimde yaşanılan problemler ani şeker yükselmesine sebep olabilir. Sindirim problemi yaşamamak için lifli gıdalar tüketilmelidir. Lifli gıdaların tüketimi sindirim sistemini düzenlediği gibi ani şeker yükselmesini de engeller.

Sağlıksız beslenme ve alkol tüketimi de ani şeker yükselmesine sebep olmaktadır. Hazır gıdalar ile beslenilmesi şekeri aniden yükseltmektedir. Alkol tüketimi de şekerin aniden yükselmesine sebep olmaktadır.

Alkollü içeceklerin alkolünü oluşturan bileşik aslında şekerdir. Maya, şekeri alkole dönüştürmektedir. Örneğin %40 alkol oranına sahip olan bir içeceği, %40’ı şekerden oluşan bir içecek gibi düşünebilirsiniz.

ANİ KAN ŞEKERİ YÜKSELMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ani şeker yükselmesi gerçekleştiği zaman su içme ihtiyacı belirmektedir. Sürekli olarak su içildiği için, kişi sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı da hisseder.

Ani kan şekeri yükselmesi, sürekli bir şeyler yeme ihtiyacını da doğurmaktadır. Kişi sürekli olarak bir şeyler yeme ihtiyacı hisseder ve fazla yemek yeme sonucunda aşırı kilo alımı gerçekleşebilir. Yorgunluk, halsizlik ve uyku hali ani şeker yükselmesinin diğer belirtileri arasındadır. 

Mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklar, ani kan şekeri yükselmesinin belirtilerindendir. Ani kan şekeri yükselmesi sonucunda kişi nefes almakta zorlanır.

KAN ŞEKERİ YÜKSELDİĞİ ZAMAN NE YAPILMALIDIR?

Kan şekeri yükseldiği zaman su içilmelidir.

Sık sık hareket edilmeli, spor yapılmalıdır.

Şeker hastaları ilaçlarını kullanmayı ihmal etmemelidir.

Aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçınılmalıdır.