KALP SAĞLIĞINA ZARAR VEREN BESİNLERE DİKKAT !

  • Eklenme Tarihi :06.08.2022 | 01:25
  • Muhabir :

Diyetisyen Bahadır Su konu hakkında bilgiler verdi. Dünya genelinde ölümün önde gelen nedenlerinden ilki kalp hastalıklarıdır.

KALP SAĞLIĞINA ZARAR VEREN BESİNLERE DİKKAT !

 Kalp hastalıkları yüksek kolesterol ile bağlantılıdır.Yüksek kolesterolün belirgin ön belirtileri yoktur bu yüzden geç farkındalık oluşur.Yüksek kolesterolde tükettiğiniz besinler, fazla kilolu, hareketsiz yaşam, yaş, aile geçmişi ve genel sağlığın durumu etkilidir.

Tuz ve şeker:Bu ikilinin fazla tüketimi oldukça zararlıdır.Düşük tuzlu beslenme kan basıncını dengelemeye yardımcı olurken, düşük şeker içeren bir diyet de hem ağırlık kazanımını önlemekte, hem de gizli şeker ve diyabeti kontrol altına almaya yardımcı olmaktadır.

Trans ve doymuş yağlar: Doymuş yağ; tereyağ, yağlı etler,hindistan cevizi, palm yağı,unlu mamüller,tam yağlı süt ürünleri, derin yağda kızartılmış yiyecekler ve işlenmiş besinlerde bulunur.Trans yağlar ise; tereyağ, yine tam yağlı süt ürünleri, peynir, hidrojene yağ içeren besinler,sığır ve kuzu etinde doğal olarak mevcuttur.Her yağda kan yağlarında artışa sebep olup, kötü kolesterol seviyelerini yükseltir ve kalp hastalık riskini artırır.

Kremalı Kahveler:Kremalı kahveler aşırı derecede şeker ve trans yağ içerir.Bu nedenle uzak durulmasında fayda vardır.

İşlenmiş Et:İşlenmiş et, raf ömrünün uzun olması için kurutulmuş, tuzlanmış, fermente edilmiş ya da tütsülenmiş et olarak adlandırılır. Bu yiyecekler birçok kişi tarafından sevilse de düzenli ve çok miktarda tüketmek ise kalp sağlığına zarar verebilir. (Haber Merkezi)