Kahvaltının faydaları

  • Eklenme Tarihi :16.11.2023 | 13:08
  • Muhabir :Haber Merkezi

Kahvaltının faydaları

Verimli olabilmek, bir işe dikkatimizi ne kadar verebildiğimizle ilgili. Dikkat ise, beynin düzenli işlemesiyle sağlanabilir. Beynin ihtiyacı olan enerji kandaki kan şekeri denilen glikozdan sağlanır. Glikoz düzeyi düşük olduğunda beyin yeterli enerjiyi sağlayamaz. Bunun sonucunda da kolayca dikkat dağılır. Dikkatin dağılması, insanın kendini belirli noktaya yoğunlaştıramaması nedeniyle yaptığı işte hata oranını artırır. Öte yandan yapılan bazı araştırmalar, kahvaltı etmeden okula giden çocukların saat 10:00’dan sonra dikkatlerini toplayamadıklarını gösterir. Ayrıca fabrika ve benzeri iş yerlerinde kazalar da en çok saat 11:00-12:00 arasında görülür. Bu nedenle kahvaltı, okulda ve işte başarı ve verimliliğin temel koşullarından biri.

 

En iyi kahvaltı...

Kimileri sadece kahve içtiklerinde ya da çay-simit tükettiklerinde kahvaltı yaptıklarını düşünür. Oysa kahvaltı, yeterli ve dengeli olduğunda işlevini yerine getirir. Temel öğün olan sabah kahvaltısında sağlıklı beslenme rehberindeki 4 temel besin grubu da bulundurulmalı. Buna göre; süt grubundan bir dilim peynir, et grubundan 1 adet yumurta, sebze-meyve grubundan mevsimine göre domates, salatalık, biber, marul, maydanoz, havuç, portakal, mandalina, greyfurt, 5 adet zeytin veya 2 tüm ceviz yanında da 1-3 dilim tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz.

Öğle yemeğinden sonra uyku mu bastırıyor?

Yeterince ve doğru yapılmayan kahvaltı, erken acıkmaya ve kişinin “Saat 12:00 olsa da yemeğe gitsek” demesine neden olur. Doğal olarak bu kişiler öğle yemeğinde gereğinden çok yemek yer. Yapılan bilimsel araştırmalar, öğle öğününde tatlının da bulunduğu ağır bir yemekten sonraki 2-3 saat süresince kanda şeker düzeyinin yükseldiğini, bunun da kişiyi dinlenmeye yönelttiğine işaret eder. Özellikle dikkat gerektiren problem çözme gibi işlerde hata yapma oranı artar. Kişi genelde ağır yemekten sonra uykulu bir durum gösterir.

Akşama dikkat!

Akşam saatlerinde vaktimiz genellikle dinlenmeyle geçer. Sonrasında da günün yaklaşık 8 saatini uykuda geçiririz. Akşam ve gece fiziksel aktivitenin yavaşlaması sonucu sindirilip kanda emilen besin öğeleri kolayca yağa dönüşür. Bu da kilo riskini artırır. Bu nedenle yemeği akşam 8’den sonra yemeyin ve gece bir şeyler tüketmeden bir daha düşünün.