KAFEİN İÇERMEYEN HİNDİBA KAHVESİ - Hatay Gazetesi

KAFEİN İÇERMEYEN HİNDİBA KAHVESİ

  • Eklenme Tarihi :08.05.2024 | 11:56
  • Muhabir :Haber Merkezi

KAFEİN İÇERMEYEN HİNDİBA KAHVESİ

Hindiba, karahindiba familyasının üyesi olan çiçekli bir bitki çeşididir. Sapı sert ve tüylü, çiçekleri ise mor renklidir. Yaprakları çeşitli yiyeceklerin içerisine eklenebilir. “Hindiba kahvesi nedir?” diye soranlara cevap olarak ise hindiba köklerinin türlü işlemlerden geçirilmesiyle ortaya çıkan bir içecek olduğu söylenebilir. Hindiba kökleri kavrulur, öğütülür ve son aşama olarak demlenir. Bir miktar ceviz notaları taşıyan bir aroması vardır. İsteyenler hindiba kahvesini tek başına demleyebilir. İsteğe göre ise farklı kahvelerle karıştırılarak da tüketimi sağlanabilir.

Hindiba kökü doğal olarak kafeinsiz bir maddedir. Kafein alımını azaltmak isteyenler için mükemmel bir içecektir. Diğer kahveler öğütülmüş, kavrulmuş ya da demlenmiş kahve çekirdekleri kullanılarak yapılır. Diğer kahvelerin içerdiği yüksek miktarda kafein çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin kalp çarpıntısı, mide bulantısı, uykusuzluk, kaygı, huzursuzluk gibi yan etkiler çok kafein içeren kahvelerin tüketimi sonucu ortaya çıkabilir.

 

Doğal haliyle kafein içermeyen hindiba kahvesi, vücuda alınan kafein miktarının azaltılması konusunda etkili bir alternatif olur. Hindiba kahvesini kafeinsiz olarak tüketmek isteyenler direkt olarak sıcak su ile hazırlar. Ancak yalnızca kafein miktarını azaltmak isteyenler, hindiba kahvesini normal kahve ile belli oranda karıştırarak da tüketimini sağlayabilir. Hindiba kahvesinin kafein içermeyen yapısı, kahvesini az kafeinli tüketmek isteyenler için ideal bir seçenek oluşturur.

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRME ETKİSİYLE HİNDİBA KAHVESİ

Hindiba kökü vücut için yararlı pek çok madde içerir. Kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olduğu bilinen bir tür olan lif inülin, hindiba kökü içerisinde bulunur. İnsülin, şekeri kandan yakıt olarak kullanarak kaslara taşıyan bir hormondur. İnsülin direnci ise insülin düzeyinin uzun süre boyunca yüksek kalmasıyla ortaya çıkar. Yani bu direnç insülin etkinliğini azaltma ya da yüksek kan şekeri gibi durumlara sebep olabilir.

Bazı bilimsel çalışmalar hindiba bitkisinin insülin direnci ve kan şekeri konularında faydalı olacağını gösterir. Ancak bu çalışmalar genellikle inülin maddesi odaklı yapılır. Özellikle hindiba kahvesinin vücutta insülin seviyelerini ve kan şekerini nasıl etkilediğini belirlemek adına daha fazla araştırmaya gereksinim duyulur. İçerdiği madde dolayısıyla insülin direncinin azaltılabilmesi ve kan şekerini düşürmesi gibi etkileri hindiba kahvesinin de gösterebileceği söylenir.

İNFLAMASYONU AZALTMA ETKİSİYLE HİNDİBA KAHVESİ

İnflamasyon basit tanımıyla bağışıklık sistemi tepkisi olarak söylenebilir. Kronik inflamasyonun, tip 2 diyabet, kanser, kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıklara davetiye çıkardığı düşünülür. Bazı bilimsel çalışmalar hindiba kökünün anti-enflamatuar özelliklere sahip olabileceğini gösterir. Bu güncel araştırmaların büyük çoğunluğu hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Hindiba kahvesinin insan vücudunda iltihaplanma gibi sorunları nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için daha fazla bilimsel çalışma yapılmasına gereksinim duyulur. Ancak yine de yapılan araştırmalar hindiba kökünün iltihaplanma belirteçlerini azaltan bir rol üstlendiğini söyler.

SİNDİRİM SAĞLIĞINI DESTEKLEYEN YÖNÜYLE HİNDİBA KAHVESİ

Hindiba kahvesi zengin içeriği sayesine sindirim sağlığını çeşitli şekillerde olumlu etkileyebilir. Sağlığın korunması konusunda güçlü bir etken olduğu düşünülen bağırsak mikrobiyomunun sağlığını destekler. Hindiba bitkisinin içeriğinde bulunan inülin lifi, bağırsakta faydalı bakterilerin büyümesine katkı sağlayan prebiyotik bir özelliktedir. Çeşitli bilimsel araştırmalar inülin takviyesinin kolonda yer alan bazı sağlıklı bakteri türlerinin konsantrasyonunun arttırabildiğini gösterir.

Bu sonuçlar doğrultusunda hindiba kahvesi tüketimi, bağırsak fonksiyonlarında iyileşmelere destek olur. Aynı zamanda kabızlık durumunun azaltılması konusunda da etkili bir madde olarak görülür. Hindiba kahvesinin içerdiği inülin sayesinde bağırsaklarda faydalı bakteriler büyür. Bu nedenle hindiba kahvesi faydaları arasında çeşitli çalışmalar ile de desteklenen bağırsak fonksiyonlarının iyileşmesine katkı sağlaması yer alır.

Hindiba Kahvesi Nasıl Yapılır?

Hindiba kahvesi, taze olacak şekilde toplanan ve kurutulan hindiba yapraklarından elde edilir. Kurutulan hindiba yapraklarını hazırlamak için farklı yöntemler kullanılabilir. Bunlar arasında filtre kahve poşeti ve kahve makinesi yer alır. Hindiba kahvesi hazırlamak için öncelikle kuru hindiba yapraklarını kahve makinesinin filtre bölümüne koyabilirsiniz. İsteyenler filtre kahve kağıdı da kullanabilir. Ekleyeceğiniz sıcak suyun sıcaklığı yaklaşık 200 derece olabilir. Hindiba yapraklarını seçtiğiniz demleme yöntemine uygun olarak 3 ila 5 dk arası demleyin. Basit bir şekilde hazırladığınız hindiba kahvesini artık servis edebilirsiniz. Oranlar farklı olabilse de genellikle 1 bardak suya yaklaşık 2 yemek kaşığı hindiba kullanılır.