İNMEDEN KORUNUN

  • Eklenme Tarihi :24.10.2022 | 14:48
  • Muhabir :

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat , Dünyada bir yılda 17 milyon kişinin inme geçirdiğini ve ve 6 milyon kişinin inme nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

İNMEDEN KORUNUN

29 Ekim Dünya İnme günü dolayısı ile hastalık hakkında bilgi veren Dr. Hambolat beyin-damar hastalıklarından ölümün 2019 Türkiye İstatistik Kurumu, Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistiklerinde ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Türkiye Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Risk Faktörleri Kohort Çalışmasına  (2021) göre; inmeye bağlı ölüm hızının yaşla birlikte arttığı ve tüm yaş gruplarında kadınlarda beyin-damar hastalık sıklığının erkeklere göre daha yüksek olduğu görüldüğüne işaret eden Hambolat “İnme önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kol ve bacaklarda ani başlayan tek taraflı güçsüzlük ve uyuşma, konuşma güçlüğü ve bozukluğu, yüzde asimetri, çift görme, dengesizlik ve bilinç seviyesinde değişiklikler gözlemlendiğinde inme belirtileri olabileceği düşünülerek en kısa zamanda uygun tedavi merkezine başvurulmalıdır. Zaman kaybı, beyin kaybıdır, yani zaman kavramı erken tanıda önemlidir. İnme geçiren hastada zamanın doğru kullanımı ile yaşam kalitesi ve değerli anılar kurtarılabilir. İlk 4.5 saat içinde yapılan girişimler sayesinde hastalığın etkilerine daha az maruz kaldığı ve bu hastalığa bağlı olarak engelli olma, ölüm oranlarında azalma görülmüştür. İnme Riskini Azaltmak İçin; Tütün ve alkol kullanımından uzak durun. Sigara dumanına maruz kalmayın. Günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın. (ev, bahçe işi, yürüyüş gibi) Diyette yağ, şeker ve tuz azaltın. Günde 5 öğün sebze ve meyve tüketin. Doktorunuza danışarak kan basıncı, kan yağları, kan şekeri ve kilonuzu öğrenin. Aile bireylerinizi de sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda teşvik edin. İnmeden Korunun!” dedi.