İNME YANİ FELÇ TIBBİ BİR ACİL DURUMDUR

  • Eklenme Tarihi :13.12.2022 | 10:32

İnme tüm dünyada kalp hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü ölüm sebebidir.

İNME YANİ FELÇ TIBBİ BİR ACİL DURUMDUR

Beyninizin bir kısmına giden kan akışı azaldığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir inme (felç) meydana gelir ve beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmeye başlar. İnmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı kayıplar oluşur.

Reyhanlı Amerikan Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzman Dr. M.Hakan Demirci İnme (felç) tıbbi bir acil durum olduğunu ve acil tedavi büyük önem arz ettiğinmi söyledi. Dr. Demirci erken müdahalenin, beyin hasarını ve diğer komplikasyonları azaltabileceğine işaret ederek “Etkin tedaviler, felçten kaynaklı sakatlığın önlenmesine de yardımcı olabilmektedir. İnme, iki sınıf altında incelenebilir:

İskemik İnme (Tıkayıcı Beyin Damar Hastalıkları) VE Hemorajik İnme (Beyin Kanaması). İnme tüm dünyada kalp hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü ölüm sebebidir.

Sadece üç ana belirtiyle sevdiklerimizin inme geçirip geçirmediğini öğrenebiliriz.

-Düzgün cümleler kuramama, peltek konuşma veya hiç konuşamama,

-Yüzde ve ağızda kayma

- Vücudun tek tarafında görülen yüz, kol ve/veya bacakta hissizlik ve güç kaybı,

Bu üç belirtinin birisi varsa hasta inme geçiriyor olabilir. Belirtilerden bir veya birkaçının görülmesi durumunda zaman kaybetmeden acil tıbbi yardımı arayın”. (Haber Merkezi)