HÜRRİYET SAĞLIK-SEN DAVA AÇTI - Hatay Gazetesi

HÜRRİYET SAĞLIK-SEN DAVA AÇTI

  • Eklenme Tarihi :28.04.2024 | 12:09
  • Muhabir :Haber Merkezi

HÜRRİYET SAĞLIK-SEN DAVA AÇTI

Hürriyet Sağlık-Sen Deprem Bölgesi Hatay’da görevli iki aile hekiminin eksik yatan üç aylık cari ödemesini mahkemeye taşıdı.

Deprem bölgesi Hatay İli’nde görev yapan Hürriyet Sağlık-Sen üyesi iki aile hekiminin 2023 yılı Kasım ve Aralık ayları ile 2024 yılı Ocak ayında tam olarak ödenmesi gereken cari ödemeleri Cumhurbaşkanlığı emrine ve Sağlık Bakanlığı remi yazlılarına rağmen eksik ödendiğinden Hürriyet Sağlık-Sen üyelerinin hakkı için Hatay İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Toplam 11 ili kapsayan bu uygulamanın son üç ayında bu uygulamanın uygulanmadığı tek yerin tam 65 ASM’nin kullanılamaz durumda olan Hatay’ın Antakya ilçesi olması da ayrıca depremzede aile hekimleri ve sağlık çalışanlarını da derinden üzdü.

Hürriyet Sağlık-Sen, yaşanılan deprem felaketinden bu yana deprem bölgesindeki sağlık çalışanlarının sorunlarını en çok dile getiren sendika olarak bu anlamda 3 kez de deprem bölgesinde iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti.

ÖDEMELER TAM OLARAK ÖDENMEDİ

Açılan Davaya İlişkin Açıklamalarda Bulunan ve Kendisi de Aynı Bölgede Görev Yapan Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Serdar Kahraman, Bilindiği üzere 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve en çok yıkıma uğrayan Hatay ili Antakya ilçesinde aynı zamanda toplam 65 adet ASM binası da yıkılarak kullanılamaz hale gelmiştir. Mevcut koşullarda halen konteynerlerde hizmet vermeye çalışan aile hekimlerinin cari ödemeleri ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın sonuncusu 2023 yılı Kasım ve Aralık ayları ile 2024 yılı Ocak ayını kapsayan uygulama ile aile hekimlerinin bu süre içerisindeki cari ödemelerinin afet öncesi son ay olan 2023 yılı Ocak ayı kriterleri baz alınarak ödenmesi gerekirken tüm deprem bölgesinin aksine yalnızca Antakya ilçesinde hukuka aykırı olarak bu ödemeler tam olarak ödenmemiştir.” dedi.

100’DEN FAZLA HEKİM TAYİN İSTEDİ

Bugüne kadar 100 den fazla hekimin tayin isteyerek başka illere gittiğini belirten Kahraman, “ Yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen Hatay’da kalıp görevlerini büyük özverilerle yerine getiren aile hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız maalesef Antakya ilçe Sağlık Müdürlüğü ve Hatay il Sağlık Müdürlüğü tarafından küstürülmeye devam ediyor.

Hürriyet Sağlık-Sen olarak bu konuda yapmış olduğumuz girişimlere rağmen idare tarafından gereken işlem yapılmadığı için biz de Hürriyet Sağlık-Sen olarak bir kez daha hak, hukuk mücadelesi için adaleti tecelli ettirmek üzere davamızı açtık.”

 ÇÜNKÜ ARTIK MECBURİYET YOK, HÜRRİYET VAR

“Yaklaşık 4 aylık bir süreçte aile hekimlerimizin sorunlarının çözüme kavuşması için bizlere büyük destekler veren Genel Başkanımız Sayın Erdoğan ÇAKMAK’a bu süreçte büyük bir özveri ile çalışan ASM komisyonumuza ve komisyon başkanımız Sayın Ergin GÜN ve Mevzuattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Ahmet ÜNAL’a tüm depremzede sağlık çalışanlarımız adına teşekkürü bir borç bilirim.  Sağlık çalışanlarımız artık müsterih olsunlar. Çünkü artık mecburiyet yok, Hürriyet var. “ dedi.