HIZLI YEME ALIŞKANLIĞI YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

  • Eklenme Tarihi :05.03.2024 | 11:14
  • Muhabir :Haber Merkezi

HIZLI YEME ALIŞKANLIĞI YAŞAM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR

Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri de hızlı yemek yeme alışkanlığıdır. İş hayatında, kısıtlı zamandan ötürü, yemek yeme eylemini fazla önemsemeden, araya sıkıştırmak zorunda kalıyoruz.

 

Ancak yemek yemek, önemsenmesi ve ciddiye alınması gereken bir eylemdir. Bir an önce yemeğimi bitireyim de işimin başına geçeyim diye düşünüyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra fikriniz değişecek; hızlı bir şekilde yemek yiyorsanız, yediğiniz besinleri tam olarak çiğnemeden yutuyorsunuz demektir.

Bu durum midenizin daha fazla efor sarf etmesine neden olur ve bunun sonucunda hazımsızlık, şişkinlik, reflü gibi istenmeyen durumlar meydana gelebilir.

FAZLA KİLOLARINIZIN NEDENİ HIZLI YEMEK YEME ALIŞKANLIĞINIZ OLABİLİR

Her ne kadar yediğinize içtiğinize dikkat etseniz, spor yapmaya özen gösterseniz de kilo probleminiz olabilir. Sindirim ağızda başlar, bu yüzden severek tükettiğiniz yiyecekleri, yavaş yavaş, iyice çiğnedikten sonra yutmalısınız.

İyice çiğnemeden yuttuğunuz zaman, tüm iş yükünü mideye yüklemiş olursunuz. Bu durum da fazla kilolara sebep oluyor. Bu yüzden yiyecekleri sakin bir şekilde, 20-25 defa çiğneyerek tüketmeye özen gösterelim.

YEMEK HIZLI YENDİĞİ ZAMAN DOYGUNLUK HİSSİ AZALIYOR

Hızlı yemek yemenin zararları saymakla bitmiyor; yedikçe yiyor, doymak nedir bilmiyorsanız bu durum da aynı şekilde, hızlı yemek yeme alışkanlığınızdan dolayı meydana geliyor.

Yemeğinizi ne kadar çok çiğnerseniz, tokluk hissinin süresi o derece kısalıyor ve daha az yemek yiyerek öğününüzü sonlandırmış oluyorsunuz. Diyetisyeninizle birlikte hareket ederek, hızlı yemek yeme alışkanlığınızdan kurtulabilirsiniz.