HERKESİN BİR ENGELLİ ADAYI OLDUĞUNU UNUTMAYIN - Hatay Gazetesi

HERKESİN BİR ENGELLİ ADAYI OLDUĞUNU UNUTMAYIN

  • Eklenme Tarihi :13.05.2024 | 09:01
  • Muhabir :Haber Merkezi

HERKESİN BİR ENGELLİ ADAYI OLDUĞUNU UNUTMAYIN

Hatay Eğitim ve araştırma Hastanesi Baştabibi Sıtkı sönmez herkesin bir engelli adayı olduğunun unutulmaması gerektiğini bildirdi.

 

Engelliler Haftası dolayısı ile bir mesaj yayınlayan Sönmez, “Birleşmiş Milletler üyesi olan tüm ülkelerde 10-16 Mayıs tarihleri arası “Engelliler Haftası” ve 10 Mayıs tarihi ise “Engeliler Günü” olarak kabul edilmiştir. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması, hayat standartlarının yükseltilmesi amacıyla çağdaş toplum anlayışı çerçevesinden engelli bireylerimize pozitif ayrımcılık hakkı tanınmıştır.” dedi.

EN ÖNEMLİ VAZİFEMİZ

Engelli bireylerin ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları ve insani tüm haklardan eşit oranda yararlanabilmelerini için gerekli imkânları sağlamanın, ihtiyaç duydukları hizmeti en hızlı şekilde sunmanın, en önemli vazifelerden biri olduğunu belirten Sönmez, “Engellilere sahip çıkmak, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı önlemler almak hepimizin ortak sorumluluğudur. Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değildir.”

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE KATKI SAĞLAMAYA HAZIRIZ

“Eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan, kültür ve sanata, spor ve kent standartlarının iyileştirilmesine, ulaşımdan psikolojik ve sosyal desteğe ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümlerinde her zaman hastanelerimiz olarak katkı sağlamaya hazırız.  Engellik, doğuştan itibaren olabileceği gibi insan hayatının herhangi bir döneminde de olabileceğini düşünerek herkesin bir engelli adayı olabileceğini de unutmamalıyız. Bu düşüncelerle, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı ve 10 Mayıs Engelliler Günü’nü kutluyor, engelli bireylerimiz ile hastanelerimizde hizmet veren engelli personelimize sağlık, mutluluk ve afiyetler diliyorum.” dedi.