HASTALARIN İLACA ERİŞİM SIKINTISI SÜRÜYOR - Hatay Gazetesi

HASTALARIN İLACA ERİŞİM SIKINTISI SÜRÜYOR

  • Eklenme Tarihi :07.06.2024 | 19:05
  • Muhabir :Haber Merkezi

HASTALARIN İLACA ERİŞİM SIKINTISI SÜRÜYOR

Eczacı Teknisyenleri Derneği Akdeniz Federasyonu Başkanı ve İskenderun Eczacı Teknisyenleri Derneği Başkanı Cemal Çelik, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek cemiyetin 61'inci yıl dönümünü kutladı.

Ziyarette, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Diyap Atar ve cemiyetin yönetim kurulu üyeleri ile gazeteciler hazır bulundu. Son dönemde eczanelerde yaşanan ilaç sıkıntısına dikkat çeken Federasyon Başkanı Cemal Çelik, özellikle kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların temininde büyük zorluklar yaşandığını ve bu durumun hem hastaları hem de eczacıları zor durumda bıraktığını söyledi.

PİYASADAKİ İLAÇ SIKINTISI HASTALARI VE ECZACILARI ZORLUYOR

Son dönemde piyasada yaşanan ilaç sıkıntısı, sağlık sektörü üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğunu belirten Cemal Çelik “Eczacılar, temel ilaçların bulunmasındaki güçlüklerin hastaların tedavi süreçlerini olumsuz etkiliyor. Eczacı Odası yetkilileri, stokların yetersizliği ve ithalat süreçlerindeki gecikmeler nedeniyle bu sorunun çözülmesi için acil önlemler alınması gerektiğini vurguluyor” dedi.

HASTALAR ALTERNATİF İLAÇ ARAYIŞINDA

Başkan Çelik, reçeteli ilaçlarını temin edemeyen hastalar için, alternatif çözümler aramak zorunda kaldığını ifade ederek “Ancak, her ilacın alternatifi bulunmaması ve bazı tedavilerin süreklilik gerektirmesi durumu daha da karmaşık hale getiriyor. Özellikle kronik hastalıklardan muzdarip olanlar, düzenli ilaç kullanımı gerektiği için ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor” diye konuştu.

Çelik, bu durumun sadece kısa vadeli bir sorun olmadığını, uzun vadeli sağlık sorunlarına da yol açabileceğini belirterek yetkililerin bir an önce kalıcı çözümler üretmesi gerektiğini kaydetti.

Ziyarette, gazetecilik mesleğinin önemine de dikkat çeken Başkan Cemal Çelik, özverili çalışmalarından dolayı İskenderun Gazeteciler Cemiyeti'nin tüm üyelerini tebrik etti.

Ziyaretin ardından, Başkan Çelik ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Gazeteciler Cemiyeti'nin yönetim kurulu ve gazeteciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.