Hamilelikte maydanoz yenir mi? - Hatay Gazetesi

Hamilelikte maydanoz yenir mi?

  • Eklenme Tarihi :22.12.2023 | 13:23
  • Muhabir :Haber Merkezi

Pek çok kişi “Hamilelikte maydanoz düşüğe sebep olur mu?” sorusunun yanıtını aramaktadır.

Hamilelikte maydanoz yenir mi?

Bu, bilimsel açıdan dayanağı olmayan bir bilgidir.  Aşırıya kaçılmadan maydanoz tüketilmesinde bir sakınca görülmemektedir.

Maydanoz kalori açısından nasıl bir besindir?

Maydanoz kalorisi düşük bir besindir. Maydanozun 100 gramında 36 kalori vardır. Bu nedenle diyetlerde rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Maydanoz nasıl tüketilir?

Maydanoz pek çok yiyecekle birlikte ya da tek başına tüketilebilir. Maydanoz köfte, salata, yemeklere garnitür olarak da kullanılarak rahatlıkla tüketilebilmektedir. Et yemeklerine de yakışan maydanoz, çay olarak da içilebilir.

Maydanoz suyu adet söktürücü olarak kullanılır mı?

Bu tür uygulamalar, hekime sormadan yapılmamalıdır. Ancak, herhangi bir kadın hastalığı bulunmuyorsa regl öncesinde içilmesinin adet söktürücü etkisi olduğu bilinir. Aynı şekilde karaciğer yağlanması için maydanoz kürü kullananlar da vardır. Ancak bu tür bitkisel yöntemler hekime danışarak uygulanmalıdır.

Maydanozun zararları nelerdir?

Her besinde olduğu gibi maydanoz da gereğinden fazla tüketilirse bazı sorunlara neden olabilir. Örneğin fazla maydanoz alerji, cilt döküntüleri gibi sorunlar oluşturabilir. Kan şekeri seviyesi düşebilir. Kan pıhtılaşması yavaşlayabilir.

Maydanoz nasıl saklanır?

Taze maydanozu taze biçimde bozulmadan saklamak için saplarından koparmak gerekir. Bir kavanozu yarısına kadar suyla doldurun ve sap kısımları suya gelecek şekilde maydanozları kavanoza yerleştirin. Eğer bu yöntemi uygulayamıyorsanız, plastik bir torba içinde saklamak uygun olur. Maydanozu kavanozda saklayanlar, iki üç günde bir kavanozdaki suyu değiştirmeli ve maydanozlar içinde renk değiştirenler atılmalıdır. Kurutulmuş maydanoz da hava geçirmez bir kapta, serin ve karanlık ortamda 6-12 ay arasında saklanabilir.

Maydanoz en çok hangi besinlerle yakışır

Taze kıyılmış maydanoz baharatlı, hoş bir tada sahiptir. Fırın patates, barbunya, tavuk ve hindili yemeklere, yumurtalı yiyeceklere, salatalara çok yakışır. En sevilen taze sıkılmış meyve suyuna, normal suya katılabilir.

Maydanoz emzirme döneminde tüketilmeli mi?

Adaçayı ve maydanoz kapsülleri içeren oral kapsüllerin süt akışını azalttığı söylenmektedir ancak bilimsel olarak geçerli hiçbir klinik çalışma bu kullanımı desteklememektedir.