HAFIZAYI GÜÇLENDİREN BESİNLER

  • Eklenme Tarihi :14.07.2022 | 10:22

Uzman Diyetisyen Mazlum Tan konu hakkında bilgiler verdi.

HAFIZAYI GÜÇLENDİREN BESİNLER

Birçok kişinin sıklıkla karşılaştığı unutkanlık sorunu, bazı besinlerin tüketilmesiyle giderilebiliyor.Peki bu besinler hangileri ?

 

Omega 3 (Balık) : Beyin fonksiyonlarında Omega 3 önemli bir yere sahiptir.Beyin fonksiyonlarının daha verimli çalışmasına fayda sağlar.Özellikle Omega 3 bakımından zengin olan somondur.Bunun yanı sıra  uskumru , hamsi , sardalye , ringa balığı,ceviz,semizotu ve keten tohumudur.

 

Yaban Mersini:Beyini serbest radikal hasarından korumada rol oynar.İçeriğinde bulunan  antosiyanin adı verilen güçlü antioksidan maddesi sayesinde Alzheimer ve bunamaya karşı faydalıdır.

Bitter Çikolata: Beyin reseptörlerinin etkin hale gelmesi için endorfin salınımını fazlalaştırır.Yüksek kakao içeriğine sahip  birkaç bitter karesi güçlü antioksidanlar içerir,doğal uyarıcıları sayesinde odaklanma ve konsantrasyonu artırır.

Yumurta: İçeriğinde bulunan A, B, B12 ve D vitamini açısından zengindir.Bu sayede hafızanın güç kazanmasına yardımcı olur.

Kuruyemiş ve tohumlar:Ruh halini olumlu yönde etkilerler. Kabak ve ayçekirdeği kognitif fonksiyonları arttırırlar.Uykusuzluk ve hafif

depresyon durumlarında rahatlamaya yarar sağlar.

Kırmızı Lahana: Beyinde hücre hasarını azaltmak ve ayrıca uzun süreli hafızayı canlandırmak için gerekli polifenolleri ( fisetin ) içerir, bu Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisinde faydalıdır.Kırmızı soğanda bir seçenektir.

Ispanak:E vitamini bakımından zengin olan ıspanak,B grubu vitaminler ve folat içerir.Hafızayı güçlendirir. (Haber Merkezi)