GÜVENLİ VE HUZURLU ÇALIŞMA ORTAMINA İHTİYACIMIZ VAR!

  • Eklenme Tarihi :17.09.2022 | 11:03

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Esenyurt Devlet Hastanesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Tuğrul Okudan’ın görevi başında öldürülmesinin ardından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarına Hatay Tabip Odası’ndan sert tepki geldi.

GÜVENLİ VE HUZURLU ÇALIŞMA ORTAMINA İHTİYACIMIZ VAR!

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Hatay Tabip Odası ev sahipliğinde düzenlenen basın açıklamasına Hatay Diş Hekimleri Odası, Hatay Aile Hekimleri Derneği, Genel Sağlık İş İl Temsilciliği, Optisyenler Odası, SES Hatay Şubesi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Başkan ve yöneticileri katılım gösterdi.

 

EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYORUZ!

Basın açıklamasını sağlık meslek grupları adına okuyan Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz, “Bildiğiniz üzere yıllardan beri Türk Tabipleri Birliği, Hatay Tabip Odası ve ortak sağlık meslek kuruluşlarıyla beraber yoğun bir mücadele yürüttük, yürütüyoruz. Emek Bizim Söz Bizim diyerek sürdürdüğümüz mücadelemizde hekimler ve sağlık çalışanları olarak insani koşullarda çalışmayı, özlük haklarımızı, emeklerimizin karşılığını almayı istiyoruz. Hastalarımıza nitelikli sağlık hizmeti vermeyi, yaşamayı ve yaşatmayı istiyoruz. Bunun için güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamına ihtiyacımız var.” dedi.

ETKİLİ BİR ŞİDDET YASASI İSTEDİK, HALA ÇIKARMADINIZ!

Yaşanan şiddet olaylarından dolayı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı her defasında uyardıklarını belirten Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz, “Sayın Fahrettin Koca, sağlıkta dönüşümün başladığı 2003 yılından bu yana, bu dönüşümün sağlıkta ölüm olduğunu onlarca defa söyledik, haykırdık. Sağlıkta şiddete engel olun dedik, sesimizi duymak istemediniz, duymadınız da. Ölümler başlayınca sizden etkili bir sağlıkta şiddet yasası istedik, hala çıkarmadınız. Önce Dr. Göksel Kalaycı öldürüldü, sesiniz çıkmadı. Dr. Ali Menekşe öldürüldü, münferit olaydır dediniz, önlem almadınız. Dr. Ersin Arslan öldürüldü, görmezden geldiniz. Dr. Melike Erdem öldürüldü, dikkate almadınız. Dr. Kamil Furtun, Dr. Abdullah Biroğlu, Dr. Aynur Dağdemir, Dr. Hüseyin Ağır, Dr. Said Berilgen, Dr. Fikret Hacıosman, Dr. Kaan Erol, Dr. Ekrem Karakaya öldürüldü, hala olayın ciddiyetini anlamadınız, ya da anlamak istemediniz. Dün de bakanlığınıza bağlı Esenyurt Devlet Hastanesi’nde çalışan güvenlik görevlisi çalışma arkadaşımız Tuğrul Okudan, görevi başında öldürüldü. Akabinde “Sağlıkta iyi haberlerin birbirini izlediği günlerde” diye başlayan mesajınızı “baş sağlığı” ile bitirdiniz. Sağlık ortamında değişen bir şey yok sayın bakan. Bugün üniversite hastanelerinde çalışan hekimler grevdeler. Şiddet ve ölüm devam ediyor. Artık yeter! Sayın bakan, sağlıkta şiddeti durdurmak sizin elinizde. Doktorundan hemşiresine, teknisyeninden kayıt memuruna, güvenlik görevlisinden temizlik personeline hepimiz güvenli ve huzurlu bir ortamda çalışmak istiyoruz. Bu sağlanıncaya kadar da mücadelemiz devam edecek.” diyerek sözlerini tamamladı. (Haber Merkezi)