GECE KÖRLÜĞÜ TEDAVİ EDİLEBİLİRMİ?

  • Eklenme Tarihi :15.03.2024 | 12:07
  • Muhabir :Haber Merkezi

GECE KÖRLÜĞÜ TEDAVİ EDİLEBİLİRMİ?

Gece körlüğü, loş ışıkların olduğu mekanlarda, akşam ve gece saatlerinde yani güneş ışığının olmadığı yerlerde az görme veya görememe olayıdır. Gece körlüğüne halk arasında tavuk karası da denir.

 

Gece körlüğünün altında yatan sebep genetik etkenler olduğu kadar doğum esnasında yaşanan sorunlara bağlı olarak da gelişebilir. Gece körlüğü yaşayan kişi, akşam karanlığı çöktüğünde ışığın az olduğu yerlerde görme yetisini kullanamaz.

4. veya 5. katta oturan kişi gece körlüğü yaşıyorsa, akşamları balkondan aşağıya baktığında cisimleri seçemez, göremez. Bu sebeple gece körlüğü olan kişilerin yüksek demirli balkonları olan evlerde oturması gerekir.

Kimyasal maddelerin olduğu şişelerin kapakları asla açık bırakılmamalı, kişiler yüksek yerlerde yürümemeli, merdivenlerden korkuluklara tutunarak inmelidir.

GECE KÖRLÜĞÜ NEDENLERİ

Katarakt, miyop gibi göz hastalıklarının yüzünden gece körlüğü gelişebilir. Bazı ilaçların yan etkileri ve A vitamini eksikliği gece körlüğüne sebep olabilir.

GECE KÖRLÜĞÜ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Gece körlüğünün tedavisi için, hastalığın hikayesinin bilinmesi gerekir. Sonradan gelişen gece körlükleri tedavi edilebilirken, doğuştan olan gece körlükleri tedavi edilememektedir.

Gece körlüğü tedavisi için öncelikle teşhis amaçlı ve hastalığın evresini belirlemek için bazı testler yapılması gerekir. Renkli görme testi, göz bebeği ışığa tepki testi, refraksiyon, retinal test, elektroretinogram gibi testler yapılmalıdır.

Son yıllarda görme siniri altına yerleştirilen mikroelektrod yöntemi ile görme arttırılabilmektedir. Ayrıca belli bir görme düzeyindeki hastalar ameliyatsız olarakta nörovizyon yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.