Fonksiyonel Bir Gıda Olarak Chia Tohumu

  • Eklenme Tarihi :26.05.2023 | 11:33

Yüksek besleyici değere sahip olan chia tohumu, 100 gramında 30-34 gram posa içererek diyetin en iyi posa kaynakları arasında yer almaktadır

Fonksiyonel Bir Gıda Olarak Chia Tohumu

. Chia tohumunun %85-93’ü çözünmez posa ve %7-15’i çözünür posadır.

Sağlıklı yağ asitlerinden olan doymamış yağ asitlerince zengin olan chia tohumu, vücutta sentez edilemeyen omega-3 alımı için ulaşılabilir bir kaynaktır.

Ağırlığının %18-24 kadarında proteine sahip olmasının yanı sıra dışarıdan alınması gereken elzem aminoasitler için iyi bir kaynaktır.

Fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, selenyum, çinko içeriği ve B grubu vitaminlerinden B1,B2, B3 ve E vitaminleri açısından zengindir.

Yararlı etkilerine aracılık eden fitokimyasallardan gallik, kafeik, klorojenik asit, sinamik ve ferulik asit, kuarsetin, kamferol, apijenin, kumarik asit bulunmaktadır.

 Chia tohumunu Niçin Tercih Etmeliyiz?

Zengin besin içeriğinin sayesinde chia tohumunun vücuda alımı ile ortaya çıkardığı etkilerini sıralayacak olursak;

- Kinoa, ayçekirdeği, keten tohumu, yulafa kıyasla yüksek posa içeriğine sahiptir.

- Chia tohumu kendi ağırlığının 27 katı kadar su çekebilme özelliği sayesinde jel oluşturabilme özelliğine sahiptir.

- Chia tohumundaki Omega6:Omega3 oranı 0,3:0,35 olması dolayısı ile vücudu stres ve inflamasyona karşı korur.

- Glutensiz bir besin olmasından dolayı ÇÖLYAK HASTALARI için uygundur.

- Glisin aminoasidini içerdiğinden dolayı geçirgen bağırsak durumlarında bağırsak onarımına katkı sağlar.

- Kampesterol, stigmasterol, sitosterol, avenasterol gibi bitki sterolleri sayesinde kötü kolesterolün düşmesine yardımcıdır.

- Karaciğer yağlanması, yüksek fruktozlu aşırı yağlı beslenmenin ortaya koyduğu yüksek karaciğer fonksiyon testlerinde düşmeye yardımcı olmaktadır.

- Hipoglisemik etkileri sayesinde yüksek kan şekerinin normal seviyelerde olmasına katkı sağlar.

- Vücut içi stresin artmasına neden olan bir başka faktör yağların hücre içindeki oksidasyonunu azaltmada görev alır.

- Chia tohumu proteinlerinin ACE enzimini inhibe ederek tansiyon düşürücü görev aldığı belirtilebilir.

Kimler için Chia Tohumu Önerilmektedir?

Chia tohumu, 6 yaş üzeri farklı yaş grubundan her bir bireyin tercih edebileceği sağlıklı bir besindir. İçerdiği fitokimyasalların vücut üzerindeki olumlu yararlarından yola çıkarak diyabet, hipertansiyon, insülin direnci, yüksek kan kolesterolü olan hastalar için rahatlıkla önerilebilir. Öyle ki bariatrik cerrahi ameliyatları sonrasında glisin içeriği sayesinde tercih edilebilen omega 3 zengini bir besindir. Dışkılama problemleri bireyin karın şişliğinin temel sebepleri arasında yer almakta olup yüksek posa içeriği sayesinde kabızlık sorunu yaşayan bireyler tarafından tüketilebilir. Kadınların menopoz sonrası dönemde tükettikleri chia tohumu vücuttaki EPA değerini %30 artırdığı, bu durumun menopoz dönemini sağlıklı geçirmeye yardımcı olduğu vurgulanmaktadır. Yüksek tansiyonu olan bireyler için chia tohumunu minimum 1,5 saat suda bekletmesi sonrasında tansiyon düşürücü etkisi görülebilmektedir. Ancak birden fazla ilaç kullanımlarında, tansiyon, kan sulandırıcı ilaç kullanımında, böbrek rahatsızlıklarında chia tohumunun tüketimi konusunda doktor ve diyetisyene danışılmalıdır. (Haber Merkezi)