Evde hazırlanan sandviç; iyi bir alternatif

  • Eklenme Tarihi :24.01.2024 | 11:59
  • Muhabir :Haber Merkezi

Evde hazırlanan sandviç; iyi bir alternatif

Özden Örkçü, “Çocuğunuz hamburger dahi istiyorsa, evde yapacağınız büyük köfteden bir sandviçe çocuklarınız hayır diyemez. Çok sevdikleri köfte patateslerin patatesleri, kızarmadan fırınlayıp beslenme çantalarında afiyetle yemelerini sağlayabilirsiniz” tavsiyesinde bulundu.

Beslenme çantasında neler olmalı?

Beslenme ve diyet uzmanı Özden Örkçü, sağlıklı bir beslenme çantası için önerilerini de şöyle sıraladı:

-  Sabah kahvaltılarını evde yapan çocukların kantin yönelimleri yapmayanlara oranla daha az olacaktır.
- Ara öğün olarak başlanacaksa, mutlaka 1-2 porsiyon meyve dilimleyip beslenme çantalarında yer edinmesi gerekir, yanında süt ve sevdiği 1 avuç kuruyemişle beraber öğle yemeğine geçiş yapılabilir.
- Öğle yemeği için yine çocukların çok sevdiği fast-food tarzı tercih edilebilir ancak sağlıklı bir şekilde hazırlanmalıdır. Ev yapımı sandviçler iyi bir öğün olabilir. Hamburger köftesi büyüklüğünde evde yapılan bir köfte ile sandviç yapılabilir. Yanında taze sıkılmış meyve suyu ile vitamin, mineral ve enerji ihtiyacını da karşılamış olursunuz.”

Sağlıklı kahvaltı neden önemli?

Her konuda olduğu gibi çocuklarda beslenme alışkanlığının da ailede başladığını kaydeden Örkçü, “Kahvaltıda tercih edilen börekler ve kızartmalar yerine; haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, ceviz, bal, pekmez ve yeşilliklerle yapılan bir kahvaltı alışkanlığına sahip çocuklar gelecekte de kahvaltı tercihini bu yönde kullanmaya daha çok eğilimli olur” diye konuştu.

En temel öğün: Kahvaltı

Yapılan araştırmalarda; kahvaltı yapmayan ve sağlıklı beslenme konusunda sıkıntıları olduğu düşünülen çocukların, sınıf aktivitelerine katılmada problemlerinin olduğunun gözlendiğini ifade eden Özden Örkçü, “Yine bu çocukların zayıf oldukları, çabuk yoruldukları, sessiz ve pasif kaldıkları, dikkatlerinin çabuk dağıldığı, derslerde bazen uyudukları ve aşırı kilolu oldukları için çabuk yoruldukları gözlenmiştir. Bu yüzden kahvaltı her yaşta olmazsa olmaz temel öğünlerdendir” dedi.

İdeal kahvaltı nasıl olmalı?

Özden Örkçü, ideal bir kahvaltının olmazsa olmazlarını da şöyle sıraladı:

- Yumurtayı eksik etmeyin. Yumurta kahvaltıların olmazsa olmazıdır.
- Ortalama 60 gr ağırlığında olan bir yumurtada 6 gr protein bulunmaktadır. Yumurta proteinin esansiyel aminoasitlerince zengin olmasından dolayı biyolojik değeri 100 olarak kabul edilmekte ve diğer gıda maddelerinin kalitesinin saptanmasında standart olarak kullanılmaktadır. Yüksek biyolojik değere sahip olan yumurta proteini ana sütüyle birlikte “örnek protein” kaynağı olarak gösterilmektedir.
- Peynirli omlet – sebzeli omlet – menemen – yumurtalı ekmek şeklinde çocuklarınızın seveceği hale getirebilirsiniz.
-  Zeytin ya da kabuklu tohumlulardan fındık – badem – ceviz – kajuya da kahvaltıda yer verilmelidir.
- Tahin- pekmez ya da bal-kaymak, çocuğun kilo problemi olsa dahi 1 tatlı kaşığı kadar verebilir.
- Mevsim yeşillikleri de kahvaltı masasında mutlaka bulunmalıdır.
-  İçecek olarak mevsim değişimi göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. Çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendirici tarçın ve zencefilli sütler ya da C vitamini kaynağı meyvelerden taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.