Ev Yoğurdu ve Hazır Yoğurt Arasındaki Fark Nedir?

  • Eklenme Tarihi :22.03.2024 | 14:25
  • Muhabir :Haber Merkezi

Ev Yoğurdu ve Hazır Yoğurt Arasındaki Fark Nedir?

Ev yoğurdu ve hazır yoğurt arasındaki farklar üretim sürecinden, içerikten ve sağlığa olan etkilerine kadar çeşitli etkenlere dayanır. Ev yoğurdu genellikle evde doğal mayalama yöntemiyle veya yoğurt makinesi kullanılarak yapılır. Hazır yoğurtlar endüstriyel olarak üretilirler ve ev yoğurduna göre daha standartlaştırılmıştır.

 

Ev yoğurdu sadece süt ve maya kullanılarak yapıldığı için daha doğal bir içeriğe sahipken hazır yoğurtlarda çeşitli katkı maddeleri bulunur. Evde yapılan yoğurt daha ekşi bir tada sahipken hazır yoğurtlar çeşitli tatlandırıcılarla tatlandırılır. Ev yoğurdu hazır yoğurtlara göre daha besleyicidir.

Bu durumda hazır yoğurtlarda zararlı olabilecek çeşitli etkenler bulunabilir. Hazır yoğurdun zararları genellikle yoğurdun içeriğinden, katkı maddelerinden ve tüketim miktarından kaynaklanabilir.

Hazır yoğurdun zararları olabilecek etkenlerin başında katkı maddeleri gelir. Bu kimyasal maddeler bazı insanların çeşitli reaksiyonlar göstermesine sebep olabilir. Hazır yoğurtlarda ekşimenin önüne geçmek için içeriğinde bulunan yararlı bakterilerin genetiği değiştirilir.

Bu durum bağırsak sağlığını olumsuz etkileyebilir ve bu bakteriler sindirime yardımcı olmak yerine çeşitli zararlara yol açabilir. Bir başka genetiği değiştirilen madde ise nişastadır. Hazır yoğurtlarda kıvam artırıcı olarak kullanılan nişastaların da genetiği değiştirilmiştir ve bu durum çölyak hastaları için tehlike oluşturabilir.

Hazır yoğurdun zararları ve yan etkileri olabilecek bir başka sorun ise migren hastalarını ilgilendiren bir konudur. Probiyotik yoğurtlar sinir sistemini uyararak baş ağrısı yaşamanıza neden olabilir. Bazı markalar yoğurt üretirken süt yerine margarin kullanarak hazır yoğurt üretebilir. Bu durum kalp rahatsızlıkları riskinin önünü açar.

Manda Yoğurdu ve Koyun Yoğurdu Arasında Bir Fark Var mı?

Manda yoğurdu ve koyun yoğurdu arasında çeşitli farklar vardır. Biri manda sütünden, diğeri koyun sütünden üretilir. Bu yüzden kullanılan süt türüne göre yoğurdun içeriği, besin değeri, lezzet ve kıvamı değişecektir.

Koyun yoğurdu zararları, yoğurdun zararları ve yan etkilerinden farklı değildir. Aşırı tüketildiğinde koyun yoğurdu zararları bireylerde görülebilir. Dengeli tüketildiğinde ise sağlığa birçok yararı olabilir.

Manda yoğurdunun dengeli ve düzenli tüketilmesi halinde çeşitli faydaları vardır. Ancak manda yoğurdu zararları aşırı tüketilmesi halinde ortaya çıkabilir. Manda yoğurdu zararları yüksek yağ içeriği dolayısıyla meydana gelebilir. Koyun yoğurdu ile karşılaştırıldığında manda yoğurdunda daha fazla yağ içeriği bulunur. Aşırı yağ tüketimi ise obezite ve çeşitli kalp - damar rahatsızlıkları için davetiye çıkarabilir. Kolesterol seviyesini artırabilir.

Her iki yoğurt türüne de aşırıya kaçmadan günlük beslenme düzeninde yer verildiğinde birçok faydalı etkisinden yararlanabilecekken aşırıya kaçıldığında kişiden kişiye değişmekle birlikte çeşitli zararlı etkiler görülebilir.