Elma Çayı Faydaları Nelerdir? - Hatay Gazetesi

Elma Çayı Faydaları Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :02.05.2024 | 14:07
  • Muhabir :Haber Merkezi

Elma Çayı Faydaları Nelerdir?

Elma çayı faydaları nedeniyle tüketimi artan bir içecektir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz nefis elma çayı, vücudunuzun vitamin ve mineral dengesini korumanıza yardımcı olur. Kurutulmuş elma kabuğundan veya meyvesinden elde edebileceğiniz bu çayı isterseniz taze olarak da hazırlayabilirsiniz.

 

Elma çayınızı kendi damak tadınıza göre taze, kurutulmuş veya toz şeklinde tercih edebilirsiniz. Taze elma çayı hazırlamak için yıkayıp kabuklarını soyduğunuz elmaların çekirdeklerini çıkarıp dilimleyin. 2 su bardağı eklediğiniz demliğe elma kabukları ile dilimlerini ekleyin. Karışımı kaynamaya bırakın. Kaynayınca ateşten alın, 10 dakika demlenmeye bırakın. İsterseniz tarçın ekleyerek elma çayınıza hoş aroma katabilirsiniz. Tarçınlı elma çayı faydaları saymakla bitmez. Elmayla tarçının iyileştirici özelliğini bir araya getiren bu çayın, özellikle diyabet üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Taze elma çayı dışında kurutulmuş veya toz elma çayı da tercih edilebilir. Demleme yöntemleri aynıdır. Elma kabuğu çayı ile toz elma çayı faydaları, taze elma çayı ile aynıdır. Toz elma çayı daha yoğun aromaya sahiptir. Bu nedenle ölçüyü kendinize göre ayarlamalısınız.

Elma Çayının Faydaları Nelerdir?

Elma çayı faydaları nedeniyle özellikle kışın bol bol tüketilmelidir. Tarçın, zerdeçal, bal, zencefil, nane, limon ile tatlandırarak mükemmel kış çayı haline getirebileceğiniz elma çayını tüketirken ölçüyü kaçırmamalısınız. Eğer kronik hastalığınız varsa doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

Elma çayında bulunan bileşikler sağlıklı yaşamın kapılarını açar.

Antioksidan, vitamin ve mineral yüklü elma çayının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Antioksidan açısından zengin olan elma çayı, vücuttaki serbest radikallerin etkisi hale getirilmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.

Elma çayında yüksek oranda C vitamini, B6, A, E, D vitamini bulunur. Bağışıklık sistemi için önemli bir vitamin olan C vitamini zengini elma, enfeksiyonlara karşı direnci artırır.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlar. Kanıtlanmış elma kabuğu çayı faydaları arasında sindirim sistemine olan katkısı önemli yer tutar. İçeriğinde bol miktarda lif bulunan elma çayı, dışkının kıvamını yumuşatır, düzenli atılımını kolaylaştırır. Kabızlık problemi yaşayanlar, elma çayını düzenli tüketerek sindirim sisteminin

rahat çalışmasını sağlayabilir.

Tarçınlı elma çayı faydaları sayesinde sağlıklı yaşamın kapılarını açar. Kan şekerini dengeleme özelliği olan elma çayı, doğal şeker içerir. Lif yönünden zengindir. Elmada bulunan lifler, glukoz emilimini dengede tutar. Elma çayındaki sağlıklı bileşikler, kan şekeri seviyesi üzerinde olumlu etki gösterir. Kan şekerinin hızlı düşmesine ve çıkmasına engel olur. Bu nedenle diyabetin kontrolünde elma çayı tercih edilebilir. İnsülin direnci kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden diyabet hastaları, elma çayını doktorlarına danışarak kullanmalıdır.

Magnezyum, sodyum ve potasyum açısından zengin C vitamini deposu elma çayı kemik gelişimi üzerinde olumlu etkisi vardır, kemik sağlığı için düzenli tüketilmesi önerilir. Osteoporoz gelişimini engeller. Kemiklerdeki mineral dengesini korur.

Elma kabuğu çayı faydaları sayılırken solunum yolu hastalıklarında ortaya çıkan semptomları hafiflettiği unutulmamalıdır. Elma çayı, üst solunum yolu rahatsızlıklarında görülen öksürük, boğaz ağrısı gibi semptomlarla başa çıkmayı kolaylaştırır. Boğazı yumuşatır, öksürüğü hafifletir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde güçlü antioksidan özelliği gösteren elma çayı, vücut direncini artırır, enfeksiyonlara karşı korur. Hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevi görür.

Elma çayı, bağırsak sağlığını korur. İçeriğindeki bileşenler sayesinde bağırsakların temizlenmesinde etkili rol oynar. Bunun yanında bağırsak parazitlerini temizleme özelliği vardır. Güçlü kabızlık ilacı olan elma çayı, bağırsak florasını korur, parazitlerin oluşumunu engeller, var olan parazitlerin vücuttan atılımını kolaylaştırır.

İçeriğinde bol miktarda flavonoid barındıran elma çayı, göz problemlerini engeller.

Kalbi korur. kalp sağlığını destekler. Kötü kolesterolü düşürür, kalp hastalığı riskini düşürür.

Ferahlatıcı etkiye sahiptir. Toz elma çayı faydaları konusunda, elmanın canlandırıcı etkisi göz ardı edilmemelidir. Vücudun canlandırır, ağrıları hafifletir, baş ağrısına karşı etkili doğal ilaçtır.

İçeriğinde bulunan B6 vitamini sayesinde kanda oksijen taşınmasını destekler. Beyaz kan hücresi yapımını artırır, lenf sağlığı korur, kansere karşı etkilidir.