Dudak Yarası Neden Olur?

  • Eklenme Tarihi :04.01.2024 | 14:07
  • Muhabir :Haber Merkezi

Dudak Yarası Neden Olur?

Dudak yarası, susuzluk, vitamin eksikliği, sağlıksız beslenme, alerjik reaksiyon, rüzgar, soğuk ve sıcak havadan kaynaklanarak dudaklarda yara, çatlak, kuruma şeklinde ortaya çıkan yeme, içme ve konuşma faaliyetlerini etkileyen bir durumdur. Dudaklarda oluşan çatlaklar genellikle acılı olup çinko, demir ve B vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Mevsimsel faktörlerin yanında dudaklara kullanılan kimyasallar da dudak yaralarına sebebiyet verir. Dudaklar nemlendirilmediğinde ve iyi korunmadığı durumlarda tahriş olur. Dudak yarasının en yaygın nedenleri şöyle sıralanır:

 

Bağışıklık sisteminin çökmesi

Burun tıkanıklığından dolayı ağızdan nefes alma

Alerjik problemler

Sağlıksız beslenme

Vitamin ve mineral eksikliği

Kuru, soğuk ve sıcak hava etkisi

Stres

Halsizlik

Yorgunluk

Dehidrasyon

Dudakları sürekli olarak yalama, ısırma ve koparma

Enfeksiyon nedeniyle oluşan dudak yaraları tedavi edilmediği durumlarda ilerleyerek sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden günlük dudak bakımını yapmak ve bol sıvı tüketmek dudak yaralarının engellenmesi açısından önemlidir.

Dudak Yarasına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Çevresel nedenler, vitamin eksiklikleri, stres gibi faktörlerden ortaya çıkan dudak yarasını tedavi etmek için uygulayabileceğiniz, dudak yarasının geçirmede etkili yöntemler şunlardır:

Nemlendirici ya da vazelin sürün

Dudak yarasını tedavi etmenin yollarından bir tanesi de nemlendirici ve vazelin kullanımıdır. Dudakların canlı gözükmesi için neme ihtiyacı vardır. Susuz kalındığında dudaklarda çatlama, kanama meydana gelerek yaraların oluşmasına neden olur. Vazelin ya da nemlendiriciden yararlanarak sık sık dudakların nemli kalmasını sağlamak dudak yarasının geçmesinin sağlayarak iyi gelir.

Karbonat kullanarak dudaklarınıza masaj yapın

Dudak yarasına iyi gelen bir diğer yöntem ise karbonat kullanımıdır. Karbonatı su ile karıştırdıktan sonra dudaklara masaj yaparak sürmek, dudak yaralarının iyileşmesine yardımcı olarak iyi gelecektir. Karbonat kullanarak dudak yarasını tedavi etmeden önce mutlaka alerjiniz olup olmadığını kontrol edin.

Aloe vera yaranın üstüne uygulayın

Antiinflamatuar ve yatıştırıcı etkisi bulunan aloe vera, dudakta oluşan yaraları iyileştirmeye yardım edebilir. Jel formunda ki aloe verayı dudaklarınıza hafifçe sürebilirsiniz. Aloe veradaki enzimler peeling özelliği barındırdığından 2-3 kereden fazla uygulamadığınızdan emin olun.

Avokado yağı ile yaraları yumuşatın

Yağlı olmayan ve cildin kolayca emebileceği avokado yağı oleik ve linoleik asit başta olmak üzere cilde fayda sağlayan asitler ve antioksidanlar içerir. Özellikle çatlayıp, kuruyarak yaraya dönüşen noktalar için faydalı olan avokado yağını pamuklu çubuk yardımı ile yaranın üzerine yedirebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirmeye yardım edebildiği gibi aslında zayıf bariyer işlevi bulunan dudaklarda bariyer fonksiyonunu arttırarak, cildin korunmasını arttırır. Antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliği ile özellikle çatlamış ve kurumuş dudaklara sürerseniz dudakta oluşan bu sorunların giderilmesinde destekleyici olacaktır.

Bal ile dudaklarınızı nemlendirin

Antimikrobiyal, antienflamatuar ve yara iyileştirici özelliği bulunan bal dudakları nemlendirip, çatlayan dudakları enfeksiyon oluşumundan korumaya yardım eder. Ölü deri hücrelerini yok etmeye ve cildinizdeki hücre dönüşümünü teşvik eder.

Limon ve limon suyundan yararlanın

Dudak yarasını geçirmenin yollarından bir tanesi de limondur. Fakat dudak yarasına karşı limon kullanmadan önce asidik bir yapısının olduğunu ve dudakların yanmasına neden olabileceğini bilmek önemlidir. Dudak yaralarının hızla iyileşmesini sağlayan limonun suyunu çıkartarak gargara olarak da kullanabilirsiniz.

Şeker kullanarak dudaklarınıza peeling yapın

Dudak yarasına karşı şeker kullanmak evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler arasında yer alır. Şekerin peeling etkisiyle kurumuş olan ve ölü deriye sahip dudaklar yumuşatılır. Şekeri dudakta bekleterek daha da etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

E vitamini alın

Dudak yarasına karşı E vitamini kullanmak hem dudak dokusunu iyileştirir hem de dudaklara parlaklık verir. E vitaminini direkt uygulamak yerine E vitamini barındıran dudak kremlerinden yararlanmak doğru bir tercih olacaktır. Böylece oluşabilecek alerjik reaksiyonlara karşı da önlem almanız hedeflenir.

Dudak Yarası Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dudakta oluşan yaraları ne geçirir?

Dudak yarasına karşı evde karbonat, aloe vera, hindistan cevizi yağı, avokado yağı, vazgelin ve bal gibi doğal yoldan elde edilen besinler dudağı nemlendirip, eksfoliyatör görevi görerek dudak yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur. 

Geçmeyen dudak yarası neden olur?

Dudak yarası uzun süreler kaldığında ve doğal yöntemlerle tedavi edilemediğinde beslenme ya da vitamin eksikliği kaynaklı olarak görülebilir. Bunun için uzman doktora giderek vitamin eksikliğini kontrol ettirmek gerekir.