Diş Eti Hastalıklarına Dikkat!

  • Eklenme Tarihi :05.09.2022 | 11:39

Global diş hekimliği derneği başkanı diş hekimi Zafer Kazak konu hakkında bilgiler verdi.Dişeti hastalıkları nedeniyle çürüğü olmayan sağlam dişler bile kaybedilebilir.

Diş Eti Hastalıklarına Dikkat!

 

Bu nedenle diş çevresi dokuların (dişeti, kemik) sağlığının korunması da genel diş sağlığının korunması kadar önemlidir.

SAĞLIKLI DİŞETİ NASIL GÖRÜNÜR?

Sağlıklı dişeti açık pembe renkli, mat, sert kıvamlıdır, diş yüzeyinde bıçak sırtı gibi sonlanır ve fırçalama sırasında kanamaz.

DİŞETİ HASTALIĞI NEDİR?

Dişeti hastalığı daha çok dişler üzerinde biriken bakteri plağı nedeniyle oluşan iltihabi bir hastalıktır. Dişler üzerinde oluşan açık sarı renkte, yumuşak, yapışkan, uzaklaştırılması zor, kolonize olmuş bakterilerden oluşan bir biyofilm tabakasıdır. Plak içerisindeki bakterilerin salgıladığı kimyasal maddelerin dişetlerine ve dişeti altındaki kemiğe zarar vermesi sonucu dişeti hastalıkları oluşur.

EN SIK GÖRÜLEN DİŞ HASTALIKLARI NELERDİR?

İltihabi hastalık sadece dişetini etkilemiş ise "Gingivitis", dişeti altındaki kemiği de etkilemiş ise "Periodontitis" adını alır. Bazı kişilerde gingivitis tedavi edilmezse periodontitise dönebilir ve periodontitisin tedavi edilmediği durumlarda ise zamanla dişlerde sallanma ve hatta kayıplar oluşabilir. Diş etlerinde kanama neden olur? Dişeti hastalığına sahip bireylerde; dişetlerinde kızarıklık, şişlik ve genellikle fırçalama sırasında kanama, ağız kokusu, dişlerin yer değiştirmesi ve uzaması, dişeti çekilmesi gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler arasında en sık görüleni dişeti kanamasıdır.(Haber Merkezi)