Derin Su Korkusu - Hatay Gazetesi

Derin Su Korkusu

  • Eklenme Tarihi :03.05.2024 | 11:14
  • Muhabir :Haber Merkezi

Derin Su Korkusu

Derin su korkusu nedir sorusuna yanıt olarak okyanus, deniz ya da havuz gibi büyük su birikintilerinden korku, huzursuzluk hissetme cevabı verilebilir. Bu, talasofobi olarak da adlandırılır. Bu korkuya sahip olan bireyler, yalnızca denize girmekten dolayı kaygı yaşamamaktadır. Aynı zamanda kişiler, deniz ile alakalı herhangi bir görsel gördüklerinde de korku yaşamaktadır.

 

Bununla birlikte bireyler, deniz ile ilgili herhangi bir aktivitede de önemli derecede huzursuzluk ve panik haline sahip olmaktadır. Ekranda gördükleri deniz, okyanus, göl gibi büyük su kütleleri bile bu kişilerin huzursuzluk, kaygı hissetmelerine neden olabilir. Bu bireylerde su kütlelerine karşı anksiyete gelişebilir.

Derin Su Korkusu Neden Olur?

Derin su korkusu oluşmasının birden fazla etkeni vardır. Spesifik bir fobi olan deniz korkusu, genetik ve çevresel faktörlerin bu durumu tetiklemesi ile birlikte yoğun bir şekilde hissedilebilmektedir.

Derin su korkusu erken çocukluk çağındaki travmatik tecrübelerin yol açtığı bilinmektedir. Boğulma, su yutma, denizden çıkamama ve denize düşme gibi olumsuz tecrübeler; bireylerde derin su korkusunun gelişmesine neden olabilmektedir. Ancak denize ya da okyanusa bağlı travmatik tecrübeleri olmayan kişilerin de bu korkuyu yaşamaları mümkündür.

Tüm özgül fobiler ve spesifik korkular da olduğu gibi deniz korkusunda da ebeveynlerin etkisinden söz edilebilmektedir. Anne ve babada gelişmiş bir deniz korkusu varsa çocuklarda da buna benzer kaygı ve korkular ortaya çıkabilmektedir. Nasıl ki kedilerden korkan bir anne çocuğunu kedilere yaklaştırmıyorsa deniz,havuz gibi su derin su kütlelerine karşı fobisi olan anne ve baba, denizden ya da yaz tatillerinden uzak durmaktadır.

Bu nedenle çocuğun deniz suyu ile tanışması da geç ve şaşkınlık verici olabilmektedir. Dolayısıyla çocukta denize karşı kaygı oluşması da muhtemeldir.

Derin Su Korkusu Nedenleri Nelerdir?

Derin su korkusunun doğal çevre fobisi kategorisinde yer alan bir fobi türüdür. Derin su korkusu; genetik, çevresel faktörler ya da yaşanan korkutucu tecrübeler kaynaklı olabilir.

Buna göre derin su korkusu nedenleri şu şekilde açıklanabilir:

Yaşanan korkutucu tecrübeler: Fobilerin temelinde genel olarak bireylerin daha önce yaşadıkları olumsuz ve travmatik olaylar bulunur. Derin su korkusu da yaşanan olumsuz ve travmaya neden olan tecrübelerden dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle çocukluk dönemine dayanır. Denizde ayağın yosuna dolaşması, bir balığın çocuğa ürkütücü gelmesi, büyük balıkların yüzme alanına çok yaklaşması gibi durumlar bu fobinin oluşmasını tetikleyebilir. Yalnız yüzmek, havuzun ya da denizin derinliğini fark etmek de bunun nedenlerinden olabilir. Ayrıca boğulma tehlikesi yaşamak ya da kaybolma hissi yaşamak da bu korkunun tetikleyicilerinden olabilir.

Genetik: Fizyolojik sağlık sorunlarının genlerle aktarılabildiği gibi psikolojik hastalıklar da genlerle aktarılabilir. Derin su korkusu da psikolojik bir rahatsızlıktır. Henüz kesin bir bulgu olmasa da talasofobinin de genlerle aktarılma ihtimali bulunabilir.

Olumsuz örnekler ve yaşam biçimi: Anne ve babalar farkına varmadan ya da istemeden de olsa çocuklarda korku gelişimine neden olabilir. Ebeveynlerin fobileri çocuklarını da etkileyebilir. Derin su korkusu yaşayan bir ebeveynin sudan korkmasıyla çocuk da suyun korkutucu olduğunu düşünebilir. Bu durum çocukta da derin su korkusu olmasına neden olabilir. Sadece ebeveynler değil çocukların akranları da buna neden olabilir. Çocuklar arasında akran öğrenmesi çok rastlanan bir öğrenme yöntemidir. Arkadaşının talasofobisi olması çocukta da talasofobinin oluşmasına yol açabilir. Ayrıca izlenen film, dizi ya da haberler de derin su korkusuna sebep olabilmektedir.

Derin Su Korkusu Belirtileri

Derin su korkusunun da diğer fobilere benzer belirtileri bulunur.

Bu belirtiler arasında şunlar yer alır:

Midede bulanma hissi ve terleme

Kalp atım hızında artış

Ansızın artan korku ve stres, anksiyete

Nefes almada güçlük çekme, nefesin daralması

Göğüste ağrı hissi

Aşırı terleme

Baş dönmesi yaşanması

Ansızın basan ölüm korkusu hissi

Bulunulan konumdan kaçma, uzaklaşma isteği