Çok ciddi sakatlıklara ve ölüme sebep olabiliyor

  • Eklenme Tarihi :18.01.2023 | 13:43

Reyhanlı MMT Amerikan Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Ekrem Kaya, Beyin kanaması kafatası içinde, beyin dokusu, beyin boşlukları ve beyin yüzeyinde olan kanamalar olduğunu söyledi.

Çok ciddi sakatlıklara ve ölüme sebep olabiliyor

Çok ciddi sakatlıklara ve ölüme sebep olabilir. Her yaş grubunda görülebilen bu rahatsızlık özellikle 50-60 yaş aralığındaki bireylerde daha yaygındır. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla rastlanan beyin kanaması, her yıl binlerce insanın ölümüne ya da ciddi derecede sakatlanmasına neden olur. Yılda yaklaşık 1 milyon insan beyin kanaması geçirmektedir.

Belirtiler kanamanın gerçekleştiği bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Belirtilerin bazıları duyularda bazıları ise düşünme fonksiyonunda aksamalara yol açar. En sık görülen belirtiler şunlardır: Genellikle tek taraflı yüz felci, Bacaklarda karıncalanma ve uyuşukluk hissi, Kolları kaldırmada ve havada tutmada zorlanma,  Görme problemleri, gözlerin kontrol dışı hareket etmesi ve göz kapağının düşmesi, Yutkunma zorluğu, Mide bulantısı, kusma ve tat almada bozukluk, Vücudun tek tarafında zayıflık, uyuşma ve karıncalanma hissi, Beyine giden kan akışındaki azalmadan dolayı ani baş dönmeler,  Denge ve koordinasyon eksikliği.

Şiddetli baş ağrısı, bilinç kaybı, uyuşukluk, güçsüzlük, konuşulanları anlamama, uyku hali, çevredeki olaylara ve seslere karşı kayıtsız kalma ve konuşmada bozukluk gibi durumlar ise tansiyona bağlı beyin kanaması belirtileri arasında yer alır. (Haber Merkezi)