ÇOCUKLARDA GÖZ MUAYENESİ İHMAL EDİLMEMELİ

  • Eklenme Tarihi :07.02.2024 | 08:53
  • Muhabir :Haber Merkezi

Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir süre önce özel bir Göz Hastanesinin Koordinatörlüğünü yapan, optik gözlükçülük mağazası açan Mehmet Gassaloğlu her yaşta, özellikle çocukluk döneminde göz muayenesinin önemine dikkat çekti.

ÇOCUKLARDA GÖZ MUAYENESİ İHMAL EDİLMEMELİ

Mehmet Gassaloğlu çocukluk çağındaki hastalarda özelikle göz muayenesinin çok önemli ve ihmal edilmemesi gerektiğine işaret ederek “Sadece çocuk hastalarda değil, genç hastalarda da özelikle yüksek miyop hastalarda da… Onlar için özellikli camlar var. Bu özellikli camlar, hem miyobun ilerlemesini durdurmakta ve yavaşlatmakta, hem de daha net ve daha canlı görüşü sağlamaktadır” dedi. 

HASTAYA DOĞRU CAMI VERMEK ÖNEMLİ

Sömestr döneminde olunduğu şu zamanlarda özelikle ailelere çocukları göz muayenesine götürmelerini öneren Mehmet Gassaloğlu “Çünkü eğitim hayatların da çok ciddi manada olumlu veya olumsuz etkileyen bir durum söz konusu. Genelde gecikmekle birlikte öğretmenlerin fark ettiği sorun haline geliyor. Miyop hastalığı burada doktor reçete yazdıktan ve sorunu tespit ettikten sonra biz çeşitli markalarda ve cam alternatifte özelikle kaliteden ödün vermeden bir çözüm sağlıyoruz. Burada esas olan doğru hastaya doğru camı vermek, doğru bir şekilde uygulamaktır” diye konuştu.

ŞÜPHEM YOK

Camlar filtreli ve filtresiz diye genel olarak ikiye ayrıldığını belirten Gassaloğlu “Filtreli camlarda niteliklerine göre ayrışıyorlar. Burada mavi kaplama, mavi filtreli, camlarla gerçekten mavi ham maddeyle üretilen, mavi ışığı filtreleyen ham maddeyle üretilen camları ayrıştırmak lazım. Burada nitelik kalite özellik çok fark ediyor. Kaplamalı camlar gerçekten teknoloji artıkça ilerledikçe göz sağlığında ciddi anlamda olumlu etkiliyor. Hem doğal hem de yapay ışıklardan ultraviyole ışıklarını çok ciddi manada filtreleyip süzüp göze faydalı olan ışığın ulaşmasını sağlayan bir teknoloji. Bu teknoloji ilerledikçe önümüzdeki yıllarda daha da nitelikli daha da özellikli camların piyasaya çıkacağından hiç şüphem yok” şeklinde konuştu.