Ceviz Suyu Ne İşe Yarar? - Hatay Gazetesi

Ceviz Suyu Ne İşe Yarar?

  • Eklenme Tarihi :05.06.2024 | 15:04
  • Muhabir :Haber Merkezi

Ceviz Suyu Ne İşe Yarar?

Ceviz suyunun farklı çeşitleri vardır. Bunun sebebi ise farklı ceviz türlerinin bulunmasıdır. Cevizin hangi türünü kullanarak ceviz suyu elde edildiği bu noktada büyük bir önem taşır. Cevizler farklı ülkelerde farklı türlerde yetişir.

Cevizlerin bilinen türleri şu şekildedir:

Seksiyon Juglans türü cevizler Güneydoğu Avrupa ve Asya bölgelerinde yetişen türlerdir. Büyük yapraklı ve sert odunsu bir yapıya sahiptir

Adi ceviz olarak bilinen ceviz türü genellikle Türkiye'de yetişir ve Seksiyon Juglans ailesinin bir üyesidir

Seksiyon Rhysocaryon ceviz ailesinin bilinen yaklaşık yirmi tane üyesi vardır. Bunlar; Arjantin cevizi, Brezilya cevizi, Kaliforniya cevizi, Hinds cevizi ve Jamaika cevizi olarak bilinir. Nuevo Leon cevizi, Arizona cevizi, Teksas cevizi ve Meksika cevizi de yine Seksiyon Rhysocaryon ailesine aittir. Bunlar haricinde ise; Kara ceviz, And dağları cevizi, Peru cevizi, Venezuala cevizi ve Guatemala cevizi gibi birçok çeşidi bulunur

Seksiyon Cardiocaryon ailesi ise Kuzeydoğu Asya ve Doğu Kuzey Amerika'da bulunur. Bu ailenin üyeleri ise; Japon cevizi, Boz cevizi ve Çin cevizidir

Karma ceviz çeşidi ailesi vardır. Bu aile içerisinde farklı ülkelerde yetişen cevizlerin birleşimi olarak bilinen bazı türler yer alır

Aynı zamanda Türkiye'de yetişen farklı ceviz türleri de bulunur. Bu türler şu şekilde bilinir;

Bahçesaray cevizi

Kaman cevizi

Hekimhan cevizi

Niksar cevizi

Karamanlı cevizi

Kavaklıdere cevizi

Oğuzlar cevizi

Çatak cevizi ve çağlayancerit cevizi

Ceviz Suyu Faydaları Nelerdir?

Ceviz suyu faydalarının başında doğal bir enerji kaynağı olması bilinir. Bağışıklık sistemini güçlendirici yapıya sahip olan ceviz suyu, kendisini yorgun hisseden kişiler için bile oldukça faydalıdır. Belirli bir sağlık sorunu olmaksızın ceviz suyu tüketimi sağlanabilir.

Ceviz suyu faydaları nelerdir sorusuna, ceviz suyu faydaları arasında birçok sağlık sorununun hafifletilmesi yer alır. Aynı zamanda cilt ce saç sağlığı açısından da ceviz suyu faydalarından yararlanmak mümkündür yanıtı verilebilir.

Ceviz suyu faydaları arasında:

Kan şekerinin dengelenmesi

Diyabet hastalığına iyi gelmesi

Kabızlık probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olması

Cilt sağlığına iyi gelmesi

Tiroid hormonunu dengelemesi

Kalp sağlığını koruması gibi maddeler yer alır

Ceviz suyu vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içecektir. Ceviz suyu içmenin saça faydaları olduğu da bilinir. Birçok alanda fayda sağlayan ceviz suyunu düzenli olarak kullandığınız zaman kendinizdeki değişikliği fark edebilirsiniz. Ceviz suyu içmenin saça faydaları arasında en çok bilineni ise ceviz suyunun saç dökülmesine iyi geldiğidir.

Saç dökülme problemi yaşayan kişiler ceviz suyu kullanarak bu problemi azaltabilir hatta ortadan kaldırabilir. Şampuanların içerisine ceviz suyu damlatmak da bu noktada faydalı olur. Bunların haricinde ise ceviz suyu tüketiminin kişilere sağladığı birçok farklı fayda vardır.

Ceviz Suyu Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Bazı bitkiler ve bitkisel içecekler hastalıkların tedavi sürecinde kişilerin iyileşmesini destekleyici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda bitkilerden hazırlanan çaylar ve yağlar da kişi sağlığını büyük ölçüde etkiler. Ceviz bir meyve türü olarak kabul ediliyor olsa da ceviz suyu bitkisel bir içecek olarak bilinir.

Hastalıkların tedavi sürecinde ceviz suyu kullanmak için ilk olarak ceviz suyunun hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini bilmekte gerekir. Diyabet rahatsızlığı olan kişilerin tedavi sürecinde destekleyici olarak ceviz suyu kullanması uygun olur. Fakat bu tür içecekleri tüketmeden önce doktorunuza da danışmanız gerekir.

Farklı değerleri arttırabilen bu içecekler zaten yeterince yüksek olan kan değerlerinin daha da yükselmesine sebebiyet verebilir. Bu sebep ile öncelikle kendi sağlık durumunuzu bilmeniz ve muayene olmanız gereklidir. Sağlık durumunuzu ve ceviz suyunun faydalarını göz önünde bulundurarak hangi durumlarda bu suyu içmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.