BURUN ESTETİĞİNDE YENİ TEKNİK!

  • Eklenme Tarihi :11.10.2022 | 10:05
  • Muhabir :

İskenderun Gelişim Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Suphi Bulğurcu, piezo (ultrasonik) ve mikromotor rinoplasti hakkında bilgilendirmede bulundu.

BURUN ESTETİĞİNDE YENİ TEKNİK!

Piezo (Ultrasonik) Rinoplasti Nedir?

Ses dalgalarının yarattığı titreşim ile buruna müdahale etmeyi sağlayan bu teknikte, burun kemiği kırılmadan şekillendirilebiliyor. Yumuşak dokulara hasar vermeden operasyonu gerçekleştirme imkânı sunduğu için, yara ve kanama riski oluşmuyor. Yumuşak doku hasarı oluşmadığı için de burun estetiği sonrası morluk ve ödem oluşma riski de düşük olur. Bu sayede hastanın iyileşme süresi çok daha zahmetsiz ve hızlı olur. Piezo (ultrasonik) rinoplasti, operasyon sırasında, burnun doğal yapısında bulunan yumuşak dokulara, sinirlere, damarlara ve mukozaya zarar verme riskini en aza düşürüyor. Bu cihazla, lineer ve minimal kesim yapılabilirken mukozal hasar kontrol altına alınabiliyor. Cihazın en temel özelliği cerraha, daha hassas çalışma ve daha hızlı işlem yapabilme imkânı sunmasıdır. Cerrahi prosedür boyunca tam kontrolün sağlanması için dokunmatik ekranı ve çok fonksiyonlu ayak pedalı ile kolay ayarlama ayarlarına sahiptir. Ultrasonik güç jeneratörleri, elektronik modül, el aleti ve uçları ile cerraha esneklik sağlarken, hastaya da daha az hasarla daha hızlı ve kolay iyileşme süreci sağlıyor.

Mikromotor Rinoplasti Nedir?

Mikromotor rinoplasti, kemikleri kırmadan burun estetiği tekniklerinden birisidir. Bu teknik, mikromotor cihazına bağlı ortalama 2 milimetrelik ince uçlar aracılığı ile burun kemiğindeki şekil bozukluklarına hassas bir şekilde müdahale etme imkânı verir. Geleneksel teknikler ile burun kemiğindeki kemer, genişlik, büyüklük gibi sorunlara keski ve çekiç kullanılarak müdahale ediliyordu. Törpü kullanımı da cerraha olması gerektiği kadar hassas çalışma imkânı sunmuyordu. Mikromotor tekniğinde kullanılan ince uçlar aracılığı ile burun kemiğine hiç kuvvet uygulanmadan müdahale edilebiliyor. Burun kemiği üzerinde milimetrik düzeltmeler yapılabiliyor. Mikromotor rinoplasti ile Piezo (ultrasonik) rinoplasti, kemikteki şekil bozukluklarına buruna herhangi bir kırma işlemi uygulanmadan müdahale etme fırsatı veriyor. Bunun yanı sıra milimetrik düzeltmeler yapacak kadar hassas çalışma imkânı sunması burun estetiği operasyonlarının daha hatasız olarak tamamlanmasını sağlıyor. Cerrahlar için operasyon süresini hızlandırırken hastalar için ise morluk ve ödem oluşmadan hızlı bir iyileşme süreci sunuyor.