Bitin Zararları ve Faydaları - Hatay Gazetesi

Bitin Zararları ve Faydaları

  • Eklenme Tarihi :05.06.2024 | 14:53
  • Muhabir :Haber Merkezi

Bitin Zararları ve Faydaları

Saçtaki bitin faydalarından yalnızca saçınız üzerinde değil, genel sağlığınız üzerinde de bahsetmek mümkün. İlk olarak bitin saç üzerindeki faydalarından bahsedecek olursak, herkesin bildiği gibi bitlerin saç derisin yağlandırdığı söylenebilir.

Özellikle kuru saç tipine sahip kişiler için oldukça faydalı olan bu etki sayesinde saç içerisindeki egzama riski de en aza inmiş olur. Sağlıklı görünen saçlarınızın kırılma ve dökülme riskinin de azaldığı söylenebilir. Kepek sorununun en çok yağlı saçlarda görüldüğü bilinse de saç bitleri saç derisini yağlandırmasının aksine saç kepeği oluşumunu da azaltır.

İlginç olan bir diğer gerçek ise saç bitlerinin kafa üzerinde masaj etkisi yaratmasıdır. Dolandıkları saç derinizde kan dolaşımını hızlandıran bitler, saçların güçlenmesine de fayda sağlar. Kepek sorunu yaşayan veya kuru/yıpranmış saçlara sahip olan kişilerin kurtuluş yolu saç bitleri olabilir.

Saç derisindeki sebum seviyesinin dengelenmesini sağlayan ve saçlarınızı daha sağlıklı bir görünüme kavuşturan saç bitlerinin faydaları yalnızca saç üzerinde değildir.

Belirtildiği üzere, bitlenmenin genel sağlığınız üzerinde de olumlu etkileri vardır. Şaşırtıcı olsa da bitlerin sahip oldukları ısı, vücudunuzdaki mikrop ve mantarlar ile savaşarak onların yok olmasını sağlar. Özellikle vücutta enfeksiyon varsa bu enfeksiyonun yayılmasını engelleyerek kişiye fayda sağlar.

Saç bitlerinde olduğu gibi, vücut bitleri de bulundukları deri üzerinde yağ dengesini sağlar. Ciltte bulunan yağ miktarını dengeleyen ve yağlanmadan kaynaklı oluşan akne veya sivilce gibi problemlerle mücadelede size yardımcı olabilir. Özetle, vücut bağışıklığınıza destek olan bitler size sadece zarar veren canlılar değillerdir.

Bitlenmenin faydaları ve zararları şaşırtıcı özelliktedir. Deri üzerinde de faydalar sağlayan bitler, cildin nem dengesini koruyarak daha sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne kavuşmanızı destekler. Cildiniz üzerindeki bakteri ve mantarları öldürerek, cilt sağlığınızı korur. Doğal bir cilt bakım yöntemi olarak nitelendirebileceğiniz bitler, faydalarının yanında bazı zararlı yanları da olan canlılardır.

Kişiyi en çok rahatsız eden negatif etkilerinden biri kaşıntıdır. Özellikle saç bitleri, ısırmaları sonucunda kaşıntıya sebebiyet verir. Bitler deriyi ısırıp kanınızı emdiklerinde tükürük salgılarlar ve ısırdıkları yerde ciltte tahriş ve kaşıntı meydana gelir.

Buna bağlı olarak kızarıklık da bitin zararları arasında sayılabilir. Bitlerin ısırma sonrası salgıladıkları maddeler, cilt rengi üzerinde farklılıklara sebep olur. Cildi hassaslaştırarak cilt üzerinde tahribata sebep olan bitlerden dolayı, tahriş de kaçınılmazdır.

Isırmaya bağlı olarak kaşıntı ortaya çıktığında, şiddetli kaşınma sonrasında oluşan çizikler enfeksiyona da yol açabilir. Ciltteki koruma bariyerini zayıflatarak bakterilerin deriden içeriye girmesine sebep olması muhtemeldir.

Bitlenmenin Faydaları Nelerdir?

itlenmenin faydaları nelerdir sorusunda akla ilk gelen bitin saç üzerindeki faydalı etkileridir. Ancak bitlerin zihniniz üzerinde de olumlu etkileri vardır. Özellikle stresi azaltıcı etkisi bulunan bitler, kişi için katlanması zor olan rahatsızlıklara yol açar.

Ancak bu rahatsızlıklarla baş etmek, kişiyi hoş olmadığı duyguları kabul etmeye zorlar. Başa çıkmak zorunda kaldığınız bu rahatsızlıklar neticesinde, istemediğiniz durumlar karşısında daha güçlü durabilirsiniz.

 

Daha kanıtlanabilir bir bilgi vermek gerekirse, bitlenmenin saç derisinde yarattığı masaj etkisi sayesinde vücutta endorfin salgılanır. Bu da mutluluk hissini tetikleyebilir. Bu faydalardan yola çıkarak bitlenmenin kişiyi zihinsel olarak rahatlattığı söylenebilir.

Biti Ne Öldürür?

Bitlerin tedavisinde geleneksel yöntemler veya doktor kontrolünde ilaç kullanılabilir. Isırma sonucunda gelişen semptomların azaltılması için ilk olarak bitlerin ve bunların yumurtalarının yok edilmesi gerekir. Bunun için en etkili yöntemlerden bazıları şu şekilde sayılabilir;

Bit Şampuanları ve Losyonlar

Antiseptik Kremler

Sirke Tarakları

Buz Kompresi

Doğal Yağlar