Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir? - Hatay Gazetesi

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :29.04.2024 | 11:24
  • Muhabir :Haber Merkezi

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Bisiklet sürmek, vücuda pek çok fayda sağlar.Spor yaparken veya gün içinde bisiklet sürmenin faydaları şunlardır:

 

Bisiklet sürmek dopamin, endorfin ve serotonin hormonları salgılamayı sağlar. Böylece kendinizi enerjik ve mutlu hissedebilirsiniz.

Etkili bir kardiyo türü olan bisiklet sürmek, kilo vermeye yardımcı olabilir. Her gün düzenli olarak yarım saat bisiklet sürerek 300-400 kalori yakabilirsiniz.

Bisiklet sürmenin kolesterol seviyesini dengeleme, dolaşım sistemini destekleme ve kalp hastalıklarını önleme gibi etkileri vardır.

Özellikle karın ve bacak bölgesindeki kasların çalışıp güçlenmesini sağlayan bisiklet sürüşü, sırt ve bel ağrısı problemlerini önlemeye de yardımcı olur.

Orta tempoda bisiklet sürmek, eklem sağlığınız üzerinde olumlu etkiler yaratır.

Bisiklet sürmek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği gibi ciğerlerin daha aktif çalışmasına da yardımcı olur.

Bisiklet sürerken dengede kalmaya çalışmak, duruşunuzu ve tüm vücut kondisyonunuzu geliştirmeye yardım eder.

Kalp ve kan damarı işlevlerini iyileştiren bisiklet sürüşü, daha zinde hissetmenizi sağlar.

Bisiklete binmek, beynin hipokampus bölgesinde yeni hücrelerin gelişmesini kolaylaştırır. Böylece beyne daha fazla oksijen ulaşır ve beyin fonksiyonları gelişebilir.

Toksik birikimi azaltmaya yardımcı olan bisiklet, yaşlanmayı geciktirebilir.

Spor olarak bisiklet sürmenin faydaları arasında uyku kalitesini artırma ve uyku problemlerini çözmek de yer alır. Efor sarf etmeyi gerektiren bir spor olduğundan uykuya dalışınızı kolaylaştırır.

Bisiklet Sürmek Hangi Kasları Çalıştırır?

Bisiklet sürmek iyi bir kardiyo antrenmanı olmanın yanında kas yapısını da oluşturabilir ve kardiyovasküler dayanıklılığı artırabilir. Bisiklet sürmenin faydaları arasında vücudunuzdaki pek çok kası çalıştırma ve sıkılaştırma da yer alır. Temelde bisiklet sürerek birincil kaslarınızı, karın bölgenizi, kol kaslarınızı ve alt vücut kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Bisiklet sürmeye başladıktan sonra şu kaslarınızın geliştiğini gözlemleyebilirsiniz:

Hamstring Kasları: Kalçadan bacak arkasına uzanan ve diz arkasında kesişen kas grubu, hamstring kaslarıdır. Bu kaslar sayesinde kalça ve dizlerinizi bükebilirsiniz; bisiklet sürerken de pedal çevirdikçe hamstring kaslarınızı aktif olarak çalışır.

Kaval Kasları: Kaval kemiğinizin yanında ve bacağınızın dış kenarında bulunan kaslar, kaval kaslarınızdır. Pedal çevirirken en güçlü ve aktif olarak çalışan kas gruplarından biridir.

Kalça Kasları: Vücudun en büyük kas grubu olan kalça kasları, gluteus maximus olarak da bilinir. Pedal çevirmeye başladığınız an, kalçanızdaki kaslarınızı yoğun bir şekilde kullanırsınız.

Baldır Kasları: Dizinizin altından başlayıp ayak bileklerinize kadar uzanan kaslarınız, baldır kaslarınızdır. Pedalları çevirirken ayak parmaklarınızı kullanarak baldır kaslarınızı geliştirmiş olursunuz.

Kuadriseps: Kuadriseps kasları, uyluk bölgesinin önünde yer alır ve dört tanedir. Bisiklet sürmek bu kaslarınızın çalışmasını da sağlar.

Bisiklet Sürmek Zayıflatır mı?

Bisiklet sürmenin faydaları nelerdir, diye merak eden pek çok kişi bu egzersizin kilo vermeye yardım edip etmediğini öğrenmek isteyebilir. Zayıflamanın en önemli koşullarından biri olan düzenli egzersiz ve spor için bisiklet sürmeyi tercih edebilirsiniz; çünkü bisiklet sürerken çalışan kas gruplarınız, kilo vermenizi kolaylaştırır.

Ayrıca etkili bir kardiyo egzersizi olduğundan bisiklet sürmek, kalori yakmanızı ve yağ oranını azaltmanızı sağlayabilir. Bisiklet sürerken pek çok kas grubu bir arada çalıştığı için kalori yakımı kolay hale gelir.

Sporda veya evde bisiklet sürmenin faydaları arasında vücudun daha fit hale gelmesini sağlamak da yer alır; çünkü bisiklet sürerken çalışan kaslarınız, daha güçlü ve sıkı hale gelir. Bu bölgelerdeki yağlar eriyerek kasa dönüştüğünden daha ince ve fit bir görünüm elde etmeniz mümkündür. Özellikle bacaklarınızın incelmesini istiyorsanız, her gün düzenli olarak bisiklet sürebilirsiniz. Aynı zamanda bu egzersiz, kollarınızın da incelmesini sağlayabilir. Nasıl daha etkili kilo verilir, merak ediyorsanız spor aktivitenize bisiklet sürmeyi de ekleyebilirsiniz.

Kondisyon Bisikleti Günde Ne Kadar Sürülmeli?

Evde de bisiklet sürerek pek çok fayda elde etmek istiyorsanız, kondisyon bisikleti alabilirsiniz. Bazı açılardan normal bisikletten farklı olan kondisyon bisikleti, sağladığı yararlar bakımından benzerdir. Eğer evde bisiklet sürmenin faydaları ve etkilerini görmek istiyorsanız, öncelikle kondisyon bisikletinin seviyelerini bilmeniz gerekir. Ayrıca ihtiyacınıza uygun olarak egzersizinizi düzenleyebilirsiniz.

Kondisyon bisikleti ile egzersiz yapacaksanız, sağlıklı zayıflama için şu detayları bilmenizde fayda vardır:

Eğer kondisyon bisikleti sürmeye yeni başladıysanız, yavaş ve kademeli ilerlemelisiniz. Öncelikle 25 ila 35 dakikalık egzersizlerle başlayarak gün gün 1 dakikalık artış yapabilirsiniz. Kondisyon bisikletine yeni başladıysanız, şunlara dikkat etmelisiniz:

Öncelikle 5-10 dakika düşük yoğunluklu pedal çevirmelisiniz.

5 dakika orta yoğunlukta pedal çevirmeye devam etmelisiniz.

Ardından 5 dakika düşük yoğunluklu pedal çevirmelisiniz.

Kilo vermek ve yağ yakmak için kondisyon bisikleti kullanıyorsanız, dayanıklılığınızı kendinize göre belirleyebilirsiniz. Şu şekilde bisiklet egzersizi yapabilirsiniz:

5-10 dakika düşük yoğunluklu pedalla egzersize başlayabilirsiniz.

Ardından 3-5 dakika boyunca orta yoğunlukta pedala devam edebilirsiniz.

Sonra 20-30 dakika düşük, 3 dakika yüksek ve 5 dakika orta yoğunlukta pedal çevirebilirsiniz.

5-10 dakika düşük yoğunluklu pedal çevirerek egzersizi bitirebilirsiniz.

Aralıklı olarak antrenman yapıyorsanız, kondisyon bisikletini tercih ederek gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırabilirsiniz. Bu antrenmanda şu adımları takip edebilirsiniz.

10 dakika boyunca düşük yoğunluklu pedal çevirerek başlayabilirsiniz.

Ardından 10 dakika orta yoğunluğa geçiş yapabilirsiniz.

Son olarak 5-10 dakika düşük yoğunluklu pedal çevirerek egzersizinizi bitirebilirsiniz.

Spor Olarak Bisiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sporda bisiklet sürmenin faydaları ve etkilerini hissetmek için dikkat etmeniz gereken detayları bilmenizde fayda vardır.

Egzersiz yapmak için bisiklet sürerken şu hususları göz önünde bulundurmanız önemlidir:

Yanınızda yeterli miktarda su bulundurmalısınız. Spor yaparken su tüketmenin önemi oldukça büyüktür. Vücudunuzun su ve enerji ihtiyacını sağlamadığınız takdirde spordan etkili sonuç almanız zorlaşır.

Bisiklet sürüşüne başlamadan önce ısınmayı unutmamalısınız. Hafif egzersizlerle vücudunuzu ısıttıktan sonra bisiklet sürmeye başlayabilirsiniz.

Eğer açık alanda bisiklet sürecekseniz, mutlaka kask, eldiven ve bisiklet giysileri kullanmalısınız. Böylece daha konforlu ve güvenli bir şekilde sürüş yapabilirsiniz.

Kondisyon bisikleti ile egzersiz yapacaksanız, doğru duruş ve pozisyon için bisikletin selesini, direksiyonunu ayarlamalısınız.