Beş Adımlı Cilt Bakımı Rutini - Hatay Gazetesi

Beş Adımlı Cilt Bakımı Rutini

  • Eklenme Tarihi :09.07.2024 | 13:27
  • Muhabir :Haber Merkezi

Beş Adımlı Cilt Bakımı Rutini

Günlük cilt bakım rutini yaparak cilt bakımı faydaları cilt üzerinde gözlemlenebilir. Cilt bakımı yapıldıkça cilt problemlerinin günden güne azalabilir. Siyah nokta, akne, gözenek oluşumu ya da cilt kuruluğu gibi problemler düzenli bakım ile çözülebilir. Cilt bakımında kullanılması gereken ürün çeşitleri, cilt tiplerine göre değişkenlik gösterse de günlük cilt bakım rutininde belli adımlar izlenmelidir.

1.YÜZÜNÜZÜ TEMİZLEYİN:

Yüz, günlük olarak suyla ya da bir yüz temizleme ürünü ile temizlenmelidir. Yüzün yıkandığı su, ılık olmalıdır. Temizleme ürünü olarak bir yüz temizleme sabunu tercih edebilirsiniz. Köpük ve jel formundaki ürünler de yüz temizliğinde kullanılabilir. Temizleyici ürünün cilt tipinize uygun olması gerekir.

2.GÖZENEK TEMİZLİĞİ İÇİN TONİK KULLANIN:

Yüzünüzü yıkadıktan sonra derinlemesine temizlik için yüzünü bir tonik kullanarak silmek gözeneklerde biriken kir ve makyaj kalıntılarının ciltten arınmasını sağlar. Tonikle yüzünüzü nazikçe sildikten sonra cildin toniği emmesi için bir süre beklenir.

3.CİLDE YOĞUN BAKIM İÇİN SERUM:

Tonikten sonra cildin üst derisine etki ederek cilt problemlerinin giderilmesinde kullanılan serum çeşitlerinden cilt tipinize en uygun olanı kullanabilirsiniz. Serumlar cilde genellikle bir damlalık yardımıyla uygulanan, cilt tarafından son derece hızlı bir şekilde emilen bakım ürünleridir. Özellikle lekeli cilt bakım rutinlerinde ve yaşlanma karşıtı cilt bakım rutinlerinde tercih edilmesi gereken cilt bakım ürünlerinin başında gelir.

4.CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN:

Cilde kaybettiği nemi geri kazandırmak ve ihtiyaç duyduğu nem dengesini sağlamak için cilt tipine uygun nemlendirici ile nemlendirilmesi gerekir. Günlük cilt bakımında nemlendiriciye yer vermemek cildin kurumasına neden olabilir. Nemlendiricilerle kuruluğa bağlı kırışık oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Yüzün en hassas bölgelerinden olan göz çevresi için göz çevresi bakımına özel geliştirilmiş nemlendirici ürünlerin kullanılması bu bölgede kırışıklık oluşumu, sarkma gibi problemler oluşmasının önüne geçer. Göz çevresinin daha sıkı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Göz çevresi kremleri, nazik, tahrişe yol açmayacak hareketlerle uygulanmalıdır.

5.GÜNEŞTEN KORUNUN:

Cilt bakımızı güneş kremi kullanarak tamamlayabilirsiniz. Güneş kremi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildinizi korur. Güneş kaynaklı lekelenmelerin önüne geçer. Sağlıklı bir cilt için yaz ve kış aylarında güneş kremi cilt bakımı rutininizin bir parçası olmalıdır.