Baklanın Faydaları Nelerdir? - Hatay Gazetesi

Baklanın Faydaları Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :10.05.2024 | 14:08
  • Muhabir :Haber Merkezi

Baklanın Faydaları Nelerdir?

Bakla, taze ve kuru olarak tüketilen gıdalardan biridir. Taze olarak bahar ve yaz aylarında bulunan bu gıda kış boyunca kuru olarak tüketilmeye uygundur.

 

Kuru ve taze baklanın faydaları birbirlerine yakın olmakla beraber her mevsim farklı şekillerde tüketilebilir.

YÜKSEK PROTEİN ORANI

Bakla, protein ve lif bakımından zengin olan gıdalardan biridir.

Bu gıda, içerisinde yer alan yüksek protein ve lif oranı ile insan sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Protein oranı sayesinde doğru yiyecekler ile tüketildiğinde kilo verme ya da alma sürecinin sağlıklı bir şekilde yönetilmesine katkıda bulunur.

BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRME

Bakla, protein ve lif bakımından zengin olduğu kadar yüksek linoleik asit açısına da sahiptir.

Linoleik asit, bakteri ve mikropların korunmasını sağlayan hücre zarının hasar almasına katkıda bulunur.

Oluşan bu hasar, vücudun direnç göstermesini kolaylaştırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

ZAYIFLAMAYI DESTEKLEYİCİ

Baklanın faydalarından biri de zayıflama sürecine yardımcı olmasıdır. Bakla, yüksek protein oranı sayesinde uzun süre tok tutabilir.

Oluşan bu tokluk hissi, yiyecek tüketiminin azaltılmasını sağlayabilir.

Aynı zamanda lif oranı bakımından da zengin olması bağırsakların çalışma sistemini olumlu katkıda bulunabilir. Bu sayede metabolizma hızlanması gibi durumların oluşmasını da destekleyebilir.

Yüksek Demir ve C Vitamini

Bakla, demir ve C vitamini bakımından zengin olan gıdalardan biridir.

İçerisinde yer alan C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken demir oranı ile vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Demir oranı sayesinde kansızlık yaşayan kişiler tarafından da sıklıkla tüketilir.

Taze bakla, demir ve C vitamini ile beraber A, B ve B12 gibi vitaminler bakımından da zengindir.

İçerisinde yer alan bu vitaminler sayesinde vücutta bulunan organların çalışmasının düzenlenmesine yardımcı olur.

TANSİYON VE KOLESTEROL DENGELENMESİNE YARDIMCI

Yüksek protein içeriğine sahip olan bakla, kolesterol sorunu yaşayan kişilerin tercihleri arasında yer alır.

Aynı zamanda kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan gıdalardan biridir.

Yiyecek, tansiyon rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından da tüketilir. Tansiyon nedeniyle oluşan basınçtaki dengesizliklerin giderilmesine katkı sağlar.

Kan damarlarının genişletilmesine yardımcı olarak basıncın dengelenmesine ve tansiyon sorunun tedavi sürecine olumlu bir etkide bulunabilir.

Baklanın faydaları nedir sorusunun cevapları bu şekilde çeşitlendirilir.

Baklanın faydaları nedir sorusuna verilen cevaplar her kişide aynı etki ile sonuçlanmayabilir

Hastalıklar ya da tedavi süreçleri için tek başına bakla tüketimi yeterli değildir. Hastalıklardan korunmak ya da tedavi sürecini tamamlamak adına doktor muayenesi gerekir.

Taze Bakla Kabuğunun Faydaları

ücut sistemine sağladığı yararlar ile bilinen baklanın kabuğu da insan sağlığı için oldukça önemlidir. Bakla kabuğunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Bakla kabuğunun yaygın olarak kullanılma nedeni leke ve aknelere kısa sürede etki etmesidir. Yıkanan ve üzerinde herhangi bir kir ya da toz kalmayan bakla açılarak içerisindeki çiğitler alınır. Ardından iç kısmı akne ya da sivilce olan bölge üzerine yerleştirilir. Herhangi bir baskı uygulanmadan belirli aralıklarla uygulanır.

Kabuk kısmının sağladığı faydalardan biri de aydınlatıcı etkidir. Kabuk kısmının yüze sürülmesi aydınlık bir görüntü oluşmasına katkı sağlayabilir. Parlak görüntü ile beraber canlılık da kazanmasına yardımcı olabilir.

Bakla kabuğundan alınan etkilerden biride tüylenme sorununun çözümlenmesine yardımcı olmasıdır. Tüy oluşan bölgelerin üzerine yapılan bu uygulama Osmanlı dönemi kadınların uyguladığı yöntemlerden biridir. Bu yöntem için bakla kabukları haşlanmanız gerekir. Haşladığınız kabukları ezerek pürüzsüz bir hale getirmelisiniz. Ardından tüylerin temizlendiği cilt üzerine uygulama yaparak 5 dakika bekletilmelisiniz. Bekleme süresi sonucunda durulama işlemine geçebilir, isteğe bağlı nemlendirici kullanabilirsiniz. Bu yöntem tüylerden tamamı ile kurtulma imkanı sunmaz. Tüylerin azaltılması, zayıflatılması ve inceltilmesi üzerine kullanılır. Aynı zamanda verim alabilmek için kısa süreli tekrarların yapılması da gerekir.

Kuru ve Taze Baklanın Faydaları

Taze baklanın faydaları; bağışıklık güçlendirme, tansiyon ya da kolesterolün kontrol edilmesine yardımcı olma şeklinde sıralanabilir.

Aynı zamanda taze bakla protein bakımından oldukça zengindir.

Zengin içeriği sonucunda kilo vermek isteyen kişiler de tokluk hissi oluşturabilirken lif oranı sayesinde bağırsak sağlığının korunmasına katkı sağlayabilir.

Kuru bakla da protein bakımından oldukça zengindir.

Bu sayede zayıflama sürecine olumlu katkıda sağlama kuru baklanın faydaları arasında yer alır. Kuru baklanın diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

Kuru olarak tüketilen bu gıdalar, kalsiyum açısından zengindir. Kalsiyum oranı sayesinde hamile kadınlara önerilen besinler arasında yer alır. Bebeğin gelişimine yardımcı olurken annenin sağlığının korunmasına da katkı sağlayabilir. Ani kilo artışları ile karşılaşma ihtimalini de azaltır.

Sindirim sisteminin düzenlenmesine de katkıda bulunur. Bağırsakların sağlığının korunmasına yardımcı olarak hemoroid ya da kabızlık gibi sorunların tedavi süreçlerine olumlu etki sağlayabilir. Tedavi için tek başına gıdanın tüketimi yeterli değildir.

Baklanın Besin Değeri Nedir?

Bakla, taze ve kuru olarak tüketilir. Kurutulmuş ya da taze olması besin değerini etkileyen faktörler arasındadır.

Taze baklanın 100 gramı 47 kalori olarak belirlenir. Kalori oranında pişirilme aşamasında kullanılan sebze, yağ ya da et ürünleri dahil edilmez.

Kuru baklanın besin değeri ise 100 gram için 323 kalori olarak belirlenir. Bu kalori oranına da pişirme aşamaları dahil edilmeyebilir.

Aynı zamanda belirlenen kalori oranı miktarın artırılması ya da azaltılması ile değişiklik gösterebilir. Miktarın artırılması ile kalori oranı yükselebilir, azaltılması ile ise düşebilir.