Bağışıklıklar düştü uçuklar artmaya başladı!

  • Eklenme Tarihi :21.09.2022 | 15:31
  • Muhabir :

Uçuk toplumda sıklıkla görülen rahatsızlıklar arasında bulunuyor. Vücuda bir kez giren uçuk mikrobu kendi sürekli olarak tekrarlıyor.

Bağışıklıklar düştü uçuklar artmaya başladı!

Genellikle ağız çevresinde görülen uçukların geçmesi için doğal yöntemlerden yardım alınıyor. Doğal çözümler ile uçuğu en kısa süre içerisinde geçirmek mümkün olabiliyor. Hava durumu değişimleri ve yetersiz beslenme bağışıklık sisteminin düşmesine neden oluyor. Düşen bağışıklık sistemi de vücudumuza mikroplara açık hale getiriyor. Herpes simpleks virüsüne bağlı olarak görülen uçuk, mikrobik bir enfeksiyon. Genellikle dudak, ağız ve diş etinde görülen uçuk, bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde 1 hafta içinde geçiyor. Ancak bazı durumlarda bu süre uzayabiliyor. Dudak çevresinde görülen uçuk, kaşıntılı ve ağrılı yaralara neden olabiliyor. Bu şikayetleri azaltmak adına doğal ürünler kullanılıyor.

UÇUK NEDEN OLUR?

 İlk enfeksiyondan sonra, virüs sonsuza dek sinir hücrelerinde kalır. Güneş ışığına maruz kalma, yorgunluk, stres ya da hormonal değişiklikler gibi tetikleyiciler virüsü harekete geçirerek ortaya bir uçuk çıkarır.

UÇUK NASIL GEÇER?

ALOE VERA

Aloe vera, cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Pamuk yardımıyla uçuk olan bölgeye aloe vera sürerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

SÜT

Süt, özellikle uçuk yeni çıkmaya başladığı dönemlerde işe yarar. Bir pamuğu süte batırıp uçuk olan bölgeye hafifçe bastırarak uçuğun iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

NANE YAĞI

İçeriğinde antiviral bileşenler olan nane yağı, uçuğun iyileşmesine katkıda bulunur. Uçuk çıkacağını anladığınız zaman kulak çubuğuna 1-2 damla nane yağı damlatın. Bu çubuğu uçuk olan bölgeye sürün.

ÇAY

Siyah çay, özellikle uçuğun sebep olduğu ağrıları geçirme konusunda etkilidir. Bir adet demlenmiş siyah poşet çayı uçuğun üzerine koyun ve 5 dakika bekletin. Bu sayede ağrınız azalacak ve kabarıklık daha hızlı iyileşecektir. (Çay poşeti kesinlikle sıcak olmamalıdır.)

SARIMSAK

Birçok hastalığın tedavisine destek olan sarımsak, mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bir diş sarımsağı ortadan ikiye kesip uçuğun üzerine yerleştirerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

SOĞUK KOMPRES

Uçuğa soğuk kompres yapmak hem ağrıların hafiflemesine, hem de dudaktaki kızarıklığın giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca iyileşme sürecini de hızlandırır. Soğuk kompres yapmak için, buz küplerini temiz bir beze sararak uçuk olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

BAL

Antiviral özelliklere sahip olan bal ve sirke, uçuğun iyileşmesine yardımcı olur. Bir yemek kaşığı balı 2-3 damla sirke ile karıştırıp uçuk olan bölgeye sürebilirsiniz.

MİSKET LİMONU

Misket limonu da antiviral ve anti bakteriyel özelliklere sahip olan besinlerdendir. Uçuk olan bölgeye günde 2-3 damla sıkmak, uçuğun iyileşmesine destek olur.

DİŞ MACUNU

Uçuğa diş macunu sürmek de uçuk tedavisinde kullanılan yöntemlerdendir. Diş macunundan az miktarda alıp uçuk bölgesine sürerek, iltihabın kurumasını sağlayabilirsiniz. (kaynak Mynet)