Ayva Yaprağının Faydaları - Hatay Gazetesi

Ayva Yaprağının Faydaları

  • Eklenme Tarihi :23.06.2024 | 13:32
  • Muhabir :Haber Merkezi

Ayva Yaprağının Faydaları

Ayva yaprağının faydaları nelerdir sorusuna geçmeden önce bazı özellikleri ele alınmalıdır. Ayva yaprağı koyu yeşil renkli, kalp şeklinde ve tabanı yuvarlak bir görünüme sahiptir. Sağlık üzerinde olumlu etkileri olan bu meyve yaprağı antioksidan açıdan zengindir. Bu özelliği sayesinde vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur ve kalp-damar hastalıkların riskini azaltabilir. Ayva yaprağının faydaları arasında şu unsurlar da yer alır: 

Kış döneminde öksürük, ateşlenme ve kendini yorgun hissetme gibi sağlık problemlerine karşı önleyici özelliği vardır. Bu dönemde bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden birçok hastalığa karşı vücudu korur. 

Doğal ağrı kesici özelliği sayesinde regl ağrılarını azaltır. Kas ve kemik ağrılarıyla birlikte baş ağrısına da iyi gelir. 

İltihap azaltıcıdır ve buna bağlı olarak eklem ağrılarına iyi gelir ve vücutta meydana gelen inflamatuar problemlerinde etki sağlar. 

Göz kuruluğunu önlemeye yardımcı olur. 

Kan şekerini düzenler ve aniden meydana gelen acıkma ve yorgun hissetme belirtilerini azaltır.

Karaciğerde biriken zararlı maddelerin giderilmesine destek olur. 

Kan değerlerinin düşüklüğüne bağlı olarak meydana gelen demir eksikliğine iyi gelir. Ayva yaprağının içeriğinde yer alan demir ve vitaminler kansızlık problemini gidermede etkilidir. 

Lif açısından zengin olduğu için sindirim ve bağırsak sisteminin işleyişini düzenler. Özellikle de ishale iyi geldiği bilinir. 

Sindirim sistemi hastalıklarından olan ülser için yarar sağlar. 

Kronik öksürüğün azalmasına ve bronşite iyi gelebilir. 

Soğuk algınlığına bağlı olarak ses tellerindeki rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olur. 

Mide sorunlarından olan hazımsızlığa iyi gelir ve şişkinliği önler.