AHEF’ten yapılan açıklamaya göre deprem bölgesindeki aile hekimleri iş bırakıyor - Hatay Gazetesi

AHEF’ten yapılan açıklamaya göre deprem bölgesindeki aile hekimleri iş bırakıyor

  • Eklenme Tarihi :28.03.2024 | 13:25
  • Muhabir :Haber Merkezi

AHEF’ten yapılan açıklamaya göre deprem bölgesindeki aile hekimleri iş bırakıyor

Hatay ve Kahramanmaraş’taki depremzede aile hekimleri bugün ve 29 Mart Cuma günü iş bırakma eylemi yapma kararı aldı. AHEF Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, “depreme rağmen canla başla mücadele eden bölgedeki meslektaşlarımızı yalnız bıraktınız, ekonomik yoksunlukla mücadeleye terk ettiniz” dedi.

 

AHEF (Aile Hekimleri Dernekleri) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ömer Ufkun Yıldırım 6 Şubat depreminden sonra aile hekimliği çalışanları için yapılan performans muafiyeti ve Ocak 2023 maaşı üstünden ödeme düzenlemesinin Şubat 2024 itibariyle sonlandığını söyleyerek deprem bölgesindeki aile hekimlerinin 2 gün iş bırakacağını söyledi. “Düzenlemenin sonlandırılmasıyla beraber ödemeler mevcut nüfus üzerinden yapılmaya başlanmış ve negatif performans uygulanmaya başlanmıştır. Depremde kaybettiklerimiz ve göç nedeniyle azalan nüfusun ulaşılamayan bebek, gebe ve diğer hastaların bütün sorumluluğu aile hekimlerine yüklenmiş ve hak edişleri yüzde 50 ve üzerinde kesintiye uğramıştır.”

Hala depremin yaralarını sarmaya çalışan aile hekimlerinin geçim sıkıntısıyla karşı karşıya bırakıldığını belirten Dr. Yıldırım, Hatay ve Kahramanmaraş aile hekimlerinin iş bırakma eylemlerini desteklediklerini söyledi. “Deprem bölgesindeki meslektaşlarımız topraklarını, insanlarını ve tarihini bırakmadı, onlardan vazgeçmedi. Şimdi Hatay ve Kahramanmaraş normalleştiyse bürokrat olan tüm doktorlarımızı sahaya bekliyoruz. Lütfen bu şartlarda görev yapmanın mümkün olacağını bizlere onlar göstersinler. Kendilerinin daha hiçbir hasar almadan bu şekilde maaşları kesilse ve kaderlerine mahkûm edilseler ne yaparlardı merak ediyoruz.”

Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, Hatay ve Kahramanmaraş aile hekimlerine bir deprem de sistem kurucuların yaşattığını vurgulayarak aile hekimlerinin kademeli olarak kaderine terk edilerek yalnız bırakıldıklarına bir kez daha dikkat çekti.