Adet Düzensizliği Zararları Nelerdir? - Hatay Gazetesi

Adet Düzensizliği Zararları Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :26.04.2024 | 12:42
  • Muhabir :Haber Merkezi

Adet Düzensizliği Zararları Nelerdir?

Adet düzensizliği, regl döneminizin normalden daha kısa ya da daha uzun bir süre görülmesidir.

 

Regl döneminin ortalama uzunluğu 28 gün olarak görülür. Ancak bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Adet döngünüzü etkileyen birden fazla faktör vardır.

Stres, kullandığınız ilaçlar ve genel sağlık durumu gibi bazı etmenler adet döngüsünü olumsuz yönde etkileyebilir. Hemen her kadının hayatında yaşayabileceği normal bir durum olarak da değerlendirilir.

Ancak, adet düzensizliğinde sıklık arttıysa ve bu süreler anormal seviyeye geldiyse mutlaka doktorunuza danışmalı ve muayene olmalısınız.

Adet düzensizliğine neden olan bazı sağlık sorunları da olabilir. Doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemi ile devam edebilirsiniz.

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet düzensizliğinde çok fazla stres altında kalmanız, ciddi oranda kilo almak veya vermek, rahimdeki bazı sorunlar, hormonal düzensizlikler ve virüsler sağlık sorunları yaşamanıza neden olur. Adet düzensizliğine neden olan durumlar şu şekilde açıklanabilir:

Tiroid ya da Hipofiz Bezi Bozuklukları: Tiroid bezinin az aktif olması veya aşırı aktif olması diğer tiroid ve hipofiz bezi bozukluklarına neden olabilir. Hormonlar olumsuz etkilenebilir. Adet düzensizliğine neden olan faktörler arasında yer alır.

Kanama Bozuklukları: Pıhtılaşma sürecinin olmaması sonucu kanda pıhtılaşma bozuklukları olur ve bu durum adet döneminde ağır adet kanamasına neden olabilir. Adet düzensizliğine sebep olur.

Yumurtalık Yetmezliği: Özellikle 40 yaş altı kişilerde görülür. Yumurtalıkların normal çalışmaması, adet görememe durumları adet düzensizliğine neden olan etmenler arasındadır.

Rahim Kanseri veya Yumurtalık Kanseri: Kanser süreci boyunca alınan bazı ilaçlar adet dönemini olumsuz etkiler. Rahim veya yumurtalık kanserinin görülmesi ağrılı kanamalara ve adet döneminin gecikmesine neden olabilir.

Polikistik Over Sendromu: Bu sendromda yumurtalıklarda bulunan ve bir hormon türü olan androjen üretilmesine sebep olur. Bu hormon yumurtlamayı zorlaştırır. Aynı zamanda adet düzensizliğine veya tamamen adetin durmasın neden olabilir.

Endometriozis (Çikolata Kisti): Endometriozis, rahmi kaplayan endometriyal dokunun rahim dışı bölgede büyümesi ile sonuçlanır. Doku kendini yumurtalıklara veya fallop türlerine bağlar. Adet öncesi ve döneminde anormal kanamaya, şiddetli ağrıların görülmesine ve kramplara neden olabilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalıkları: Üreme sisteminizi olumsuz yönde etkileyen bakteriyel bir enfeksiyon türüdür. Genellikle cinsel yoldan kaynaklandığı düşünülür. Bakteriler vajinaya girdikten sonra üst genital bölgeye yayılır. Vajina bölgesinde rahatsız edici kokulara, vajinal akıntıya ve adet düzensizliğine sebep olabilir.

Kalıtsal Kan Bozuklukları

İlaçlar

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliğinizde regl döneminiz geldiğinde adet görememe, adet döneminin sık ya da seyrek olarak görülmesi, aşırı kanama gibi durumlar yaşamanıza neden olabilir. Adet düzensizliği belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

             Şiddetli ağrı ve kramp

             Yorgunluk ve halsizlik

             Nefes darlığı

             Mide bulantısı, kusma

             Normalden çok daha az veya fazla olan adet kanamaları

             Art arda üç veya daha fazla adet periyodunu kaçırmak

             Regl döneminin 7 günden daha fazla sürmesi

             Pedi gün veya gece boyunca birkaç saatte değiştirme ihtiyacı

             Her regl döngüsü arasında değişiklikler olması

             Meme ucu akıntısı

             Adet döneminizin 21 günden az ya da 45 günden fazla olması

             Adet dönemi aralarında vajinanızda kanama ya da lekelenme görülebilir

             Adet döngüsü arası olan dönemler cinsel ilişki sonrası kanama olması

             Menopoz döneminde kanama meydana gelmesi

Adet Düzensizliği Zararları Nelerdir?