ZEYTİNCİLİK ADINA ÖNEM TAŞIYOR

  • Eklenme Tarihi :16.11.2022 | 14:06
  • Muhabir :

Altınözü’n’de yapımı devam eden Zeytincilik Araştırma Enstitüsü hizmet binasında inşaat çalışmalarında artık sona gelindi.

ZEYTİNCİLİK ADINA ÖNEM TAŞIYOR

 

Gelinen son noktada kaba inşaatı tamamlanan  enstitü hizmet binası Yenişehir Mahallesi’nde yer alan eski cezaevinin yerinde yükseldi. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilen eski cezaevinin yerinde yapılan enstitünün faaliyete geçmesiyle birlikte ilçenin zeytincilik sektöründe çağ atlayacağı iddia edildi.

 

ÇEŞİTLİ ALANLARDA ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün faaliyete girmesiyle birlikte zeytin hastalıklarının tespit edilerek tedavi edilmesi, sektörde dünya standartlarında üretim yapılması, sektörde faaliyet gösterenlerin dünyadaki benzeri sektör temsilcileriyle bağlantılar kurmasının sağlanması, gen kaynaklarının araştırılması, zeytinde öncelikli çeşitlerin ve yağın kalitesinin tespit edilmesi gibi çeşitli alanlarda çalışmalar yapılmaya başlanacak.

ZEYTİNCİLİK ADINA ÖNEM TAŞIYOR

Çeşitli zamanlarda verdiği demeçlerle Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün öneminin altını çizen Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, zeytinciliğin gelişmesi,  modern bir şekilde üretiminin yapılması ve işlenmesi noktasında Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün üreticilere büyük faydalar sağlayacağını ifade etti.

Başkan Sarı, “Yapımı hızla devam eden Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, ilçemizin, zeytin ve zeytinyağımızın hem marka değerinin arttırılması hem de bu binlerce yıllık ömrü olan kadim değerin en iyi yerlere gelebilmesi açısından büyük bir önem taşıyor” diye konuştu.