ZAMLAR YÜZÜNDEN KURBAN FİYATLARI BELİRSİZ!

  • Eklenme Tarihi :08.06.2022 | 11:08

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert önü alınamayan fiyat artışları yüzünden, kurbanlık fiyatlarıyla ilgili belirsizliğin devam ettiğini söyledi.

ZAMLAR YÜZÜNDEN KURBAN FİYATLARI BELİRSİZ!

İskenderun Kasaplar Odası Başkanı Nevzat Sert, yaklaşan Kurban bayramı öncesinde genel bir değerlendirme yaptı, önü alınamayan et fiyatları artışı, besicilikteki maliyet artışlarının son satıcı olan kasapları vatandaşla karşı karşıya getirdiğini ifade etti.

 

SÜTÇÜLERİN MAĞDURİYETİ BÜYÜK

Şu an küçük ve büyükbaş hayvan fiyatlarının bayağı yüksek olduğunu vurgulayan Oda Başkanı Nevzat Sert “Ortalama canlı 60 lira civarında büyükbaş, bu da karkasa 105-110 liraya tekabül ediyor. Bizim şu anda kasapta et satışımız büyükbaş dana etimiz 150, koyun etimiz 160 lira. Biliyorum ki çok pahalı, ancak bizden kaynaklı değil. Gerek yem, gerekse yakıt fiyatları buna etki ediyor. Özellikle yem fiyatından biz çok mustaribiz. Harman zamanı şu an sanan iki lira, bir çuval arpa 400’e dayandı, kepek 150-200 lira civarında. Besi yapamıyoruz, besi yapamadığımız için de sıkıntı büyük özellikle sütçülerin de mağduriyeti büyük, onlar da damızlık hayvanlarını kesmeye başladı” dedi.

VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ YOK

Türkiye’de iğneden ipliğe her ürün gibi canlı hayvan, karkas et gelen zamlar, sürekli artan maliyetlerin kasapları da zor duruma düşürdüğünün altını çizen Oda Başkanı Nevzat Sert “Önümüzde Kurban bayramı inşallah fiyatlar rölantide gider, vatandaşımız da kurbanını keser. Biz de önümüzü göremiyoruz şu an kurban satışımız başladı ama vatandaşa da fiyat veremiyoruz. Günübirlik zam geliyor. Örnek veriyorum, esnaf 300 kilo danasını sattığı zaman 10 lira zam gelse, 3 bin lira zarar ediyor. Vatandaş da mağdur, biz de mağduruz, Allah yardımcımız olsun. Geçen sene et fiyatları 60-65 liraydı bu sene 150 lira. 120-130’lara tekabül ediyor, bu da büyük bir sıkıntı. Vatandaşın zaten alım gücü yok” diye konuştu.

ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

Geçen sene gerek et gerekse kurban satışlarının çok iyi olduğunu anımsatan Oda Başkanı Sert şunları söyledi: “Bu sene daha kurban soran yok doğru düzgün! Allah esnafın da vatandaşın da yardımcısı olsun. İnsanların alım gücü düştü, bizim elektrik giderlerimiz çok yükseldi. Geçen sene bir koyun 2 bin lira iken bu sene 4-5 bin lira oldu. Bu da bizi de vatandaşı da mağdur ediyor. Artık hükümetin en kısa zamanda buna çözüm bulması lazım, yoksa et 200 liraya gidiyor, Allah yardımcımız olsun!” (Haber Merkezi)