ZAMBUR’ BALIĞI CAN YAKMAYA BAŞLADI

  • Eklenme Tarihi :06.06.2023 | 12:28

Hatay'ın Samandağ ilçesinde son yıllarda, kendini hissettiren yerli halkın Zambur balığı olarak adlandırdığı Trakonya balığı yaz mevsimiyle birlikte denizde yüzenler ile oltayla balık avlayanları tehdit etmeye başladı.

ZAMBUR’ BALIĞI CAN YAKMAYA BAŞLADI

Yaz mevsimiyle Hatay’ın en önemli sahil kesimlerinden biri olan Samandağ’ın Çevlik Mahallesinde sezonun ilk (zambur) Trakonya balığı vakası yaşandı. Ailesiyle denize serinlemek için giren bir çocuğun ayağına, kıyıda (zambur) trakonya balığı dikeni battı. Acı içerisinde kıvranan çocuğun yardımına, bölgede bulunan HBB Çevlik Müfreze İtfaiye ve Cankurtaran ekibi yetişti, ardından da 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirilmesi üzerine sağlık ekipleri ulaştı.

Yapılan ilk yardım müdahalesinin ardından gönüllü hemşireler sağlık kontrolünü gerçekleştirdiği çocuğu Samandağ Devlet Hastanesine sevk etti. Sonrasında çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Yörede balığın dikeninin batması sonucu çok sayıda arı sokması acısı verdiği için (Zambur balığı) denilen Trakonya, Hatay’ın büyük bir kesiminin denizle buluştuğu Samandağ’da, yüzmeye gelenler için tehdit ve risk olmayı sürdürüyor. 

Akdeniz’de zehirli deniz balıkları arasında yer alan balığın, daha büyük olanları, Norveç'ten Fas'a, Akdeniz, Ege ve Karadeniz'e uzanan doğu Atlantik kıyı şeridi boyunca geniş bir alana yayılım gösterdiği belirtiliyor.

Uzmanlar zehirli balık türleri arasında bulunan Trakonya balığının dikenlerinin batması sonucu yaydığı zehri ve acısını dindirmek için mutlaka sıcak su uygulaması yapılmasını öneriyor. Temas edilen yerin elli veya atmış derece sıcaklıktaki suda bir süre tutulması gerekiyor. (Haber Merkezi)