YILMAZ: YÜZYILIN FELAKETİNE ŞAHİT OLDUK

  • Eklenme Tarihi :22.02.2024 | 17:06
  • Muhabir :Haber Merkezi

YILMAZ: YÜZYILIN FELAKETİNE ŞAHİT OLDUK

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonuna (BASK) bağlı Birlik Sağlık Sen Hatay İl Başkanı Metin YILMAZ  “Yüzyılın felaketinin üzerinden tam bir yıl geçti. yerel yönetimlerin alacağı önlemler canlarımızı korumak adına ne kadar önemli olduğuna şahit olduk ” dedi.

Yüzyılın felaketinin üzerinden tam bir yıl geçtiğini belirten Yılmaz, “Felaketi yaşayan 11 ilimizle birlikte tüm Türkiye kayıplarımızın acısını yürekten hisseti. Yüzyılın felaketi bizlere almamız gerek çok ders çıkardı. Bu derslerin en başında da deprem sonrası hazırlıktansa depremden önce alınması gereken önlemlerin hayat kurtardığıdır. Bu anlamda merkezi yönetimin aldığı önlemler kadar yerel yönetimlerinde alacağı önlemler ayrı bir önem arz etmektedir. Deprem bölgesinde Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet binası en kazında canla başla çalışan Ümraniye Belediyesi kurtarma ekibinin bu anlamda ne kadar tecrübeli olduklarına şahit olduk. Ümraniye Belediyesi vizyonunu geniş tutarak kurduğu Ümraniye Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi onlarca canın enkazdan sağ çıkmasına vesile olmakla beraber binlerce vatandaşımıza da sıcak bir çorba ile içlerini ısıtmışlardır.”

TAKDİR EDİLECEK BİR ÇALIŞMADIR

“Deprem sonrasında farkındalığı arttırmak anlamında yüzyılın felaketinin yıl dönümünde düzenlenen resim sergisi ve anma programı ile de ne kadar ciddiyet içinde sorumluluğu üstlerinde hissetliklerine şahit olduk. Özellikle de Ümraniye Kaymakamlığı ile işbirliği içinde toplanma alanlarının belirlenmesi, belirli bölgelere deprem kurtarma konteynırlarının konulması yerel yönetimlerin deprem öncesi ve sonrası için ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. Deprem kurtarma konteynırlarının içinde ilk yardım malzemesinden kırıcılara, hatta kalem pillerin dahi düşünülmesi ayrı bir takdir edilecek bir çalışmadır.”

HER ALANDA DESTEK VERMEYE HAZIRIZ

“Deprem  siyaset üstü bir olaydır. Maalesef yaşandığında kimsenin siyasi görüşüne inancına bakmadan canlarımızı bizden alıyor. Burada Hatayı’mızı yönetmeye talip tüm ilçe ve büyükşehir belediye başkan adaylarına sesleniyorum. Bir tek canın kıymeti paha biçilemez. Bu canlarımızı alınan önlemlerle koruyabiliriz. Sizlerin seçildiğiniz taktirde ilk günden deprem konusunda önlem almaya davet ediyoruz. Biz BASK olarak bu çalışmalara her alanda destek vermeye hazır.” dedi.