YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ

  • Eklenme Tarihi :03.10.2022 | 14:18

Tüm Öğretmen Birliği Sendikası (TÖBSEN) Örgütlenme Sekreteri Hizam Hasırcı, Arsuz Konacık Anadolu imam Hatip Lisesi Müdürünün görevden alınmasını isteyerek yetkilileri göreve davet etti.

YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Hasırcı yaptığı basın açıklamasında mevzuat gereği ve kamu ahlakı açısından Yöneticilerin astlarına hakkaniyet ve eşitlik içinde davranması ve yöneticilik yetkisini mevzuatta belirtilen esaslar içinde kullanması gerektiğini belirterek, “Yöneticiler astlarına kanunlara aykırı emir veremez ve onlardan özel bir çıkar sağlayacak şekilde bir talepte bulunamaz, hediyesini kabul edemez ve borç alamaz.Aynı zamanda bir eğitim yöneticisi hakkaniyetli durmak zorunda olduğu gibi etik kurallarına uymak zorundadır.” dedi.

 

ODASINI ÖĞRENCİLERE TEMİZLETİYOR!

“Maalesef Arsuz ilçemizde uzun zamandır yaşanan bir durumu anlatmak için bu basın açıklamasını yapmak zorunda kalıyoruz.” diyen Hasırcı şöyle devam etti, “Arsuz Konacık Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü M.G okulunun en üst katını daireye dönüştürmüş ve son iki yıl boyunca okulun üst katında ikamet etmiştir.Yani adı geçen müdür ikamet ettiği gibi okulun elektirik,su ve diğer hizmetlerinide kullanmaktadır. Okul müdürümüz o kadar rahat ki kaldığı odanın temziliğini öğrencilerine yaptırmaktadır.İstenilmesi durumunda öğrenci ismi verilebilir.”

CEZA ALMALARINI SAĞLADI

“Aynı okul müdürü okulun yanında kendisine ait olduğunu iddia ettiği bir arsaya sahiptir.Hatta söz konusu arazide dönem dönem gübreleme ,ağaç dikme gibi işleri 10 ve 11.sınıf öğrencilerine yaptırmaktadır.Bu konuda rahatsızlıklarını dile getiren öğretmenlere karşı tavır almış ve hatta  bu öğretmenlerin soruşturma yoluyla ceza almalarını sağlamıştır.”

BU DİLEKÇEDEN BİR ŞEY ÇOKMAZ DEMİŞ

“Okul müdürü okulda krallık kurmuş olmalı ki ilçe milli eğitim müdürlüğüne giden şikayet dilekçelerine karşın  öğrencileri konferans salonunda toplamış kimlerin şikayet ettiğini öğrenmeye çalışmıştır.Hatta daha sonra öğrencilerden D.G,A.K,F.Y.,B.S,E.G,Ş.T A çağrılmış ve dilekçelerle ilgili sorulara maruz bırakılmıştır.Okul müdürü Milli Eğitim Müdürünün arkadaşı,muhakkiklerinde tanıdıkları olduğunu söyleyip bu dilekçelerden bir şey çıkmayacağını da belirtmiştir.Bu şikayetlerden sonra bazı fiiller azalsa da kendisini korumaya almak için davranışlarda bulunmuştur.”

TÜRKİYE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

“İlginç olan bu konudan rahatsızlıklarını dile getiren öğretmenler B.Ş ve M.Ü dışlanmış hatta ceza almışlardır. Türkiye de ilk defa karşılışılacak bir durumla karşı karşıyayız. Okulda yaşanan bur durumdan rahatsız olan öğretmen B.Ş. durumu şikayet eder, şikayetinden hemen sonra okul veli toplantısı yapılır. Okul Müdürü yaşanan sorunları çözme yerine kendisine taraf bulma çalışmaları yapmıştır. Bunun sonucunda veli toplantısında öğretmenler arası ve idarenin de olduğu bir tartışma yaşandı. Bu tartışma neticesinde okul müdürünü eleştiren öğretmenlerden B.Ş ve M.Ü hakkında jet hızıyla bir soruşturma başlatıldı ve Türkiye’de bir ilk dediğimiz şey gerçekleşti.” dedi.

ÖĞRETMEN B.Ş. GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

Yapılan soruşturma sonrası öğretmen B.Ş.’nin görevden uzaklaştırıldığını iddia eden Hasırcı, “Bu bize yapılan soruşturmanın nasıl taraflı olduğunu net göstermektedir.Görevden uzaklaştırılma her ne kadar ceza sayılmasada başlı başına bir suçlu olarak kabul etmektir.Bu konuda okul aile birliği başkan yardımcısı M.G dinlenmelidir. Öğretmen B.Ş okulunda yaşanan haksızlıklara karşı defalarca görüşmeler yapmış sonuç alınamamıştır. Bunun üzerine 20.12.2021 tarihinde başka okula görevlendirme istemiş ama reddedilmiştir. Aynı öğretmenimiz 30.03.2022 tarihinde durumu anlatan şikayet dilekçesine cevap verilmemiştir.”

KAMUOYUNUN VİCDANINA SORUYORUZ

“Şimdi buradan tüm kamuoyunun vicdanına soruyoruz, birçok il ve ilçelerde zor şartlarda lojman bulamayan kiralık evde kalan öğretmenler varken bir okul müdürünün Okulu eve çevirmesi (resimler mevcuttur) okulun elektiriğini suyunu kullanması görevi kötüye kullanmak değil midir? Öğrencileri kişisel işler için kullanmak suçtur.Müdür olma sıfatını kullanarak öğrencileri özel işlerde kullanmak kabul edilemez. Siyasi nüfusunu ve çevresini kullanarak bana bir şey olmaz anlayışıyla hareket etmek okulu kendi çiftliği gibi kullanmak görevi kötü kullanmak değil midir? Okul öğrencilerinden M.E.G’ye okul tarafından bulaşık yıkama cezası verilmesi gibi eylemler hangi pedojojik ilkelerle bağdaşmaktadır. Okul öğrencilerinin cam silme,temizlik yapma görüntüleri varken müfettişlerin bu durumu soruşturmalarda görmezden gelmeleri kabul edilebilir mi? Okul Müdürü Okul öğrencilerinden M.B’nin kişisel telefonu ve sosyal medya hesaplarını kontrol etrmesi görev tanımında var mıdır? Bu durumdan dolayı öğrenci M.B’nin okuldan ayrılmasının vebali kimin üstündedir?

OKUL MÜDÜRÜ HALA OKULU EV GİBİ KULLANIYOR

“Dolayısıyla okul yöneticisi devlet memuru olmaktan kaynaklanan ve özellikle Devlet Memurları Kanunun( DMK)’da düzenlenen sorumlulukları, öğretmenlerin sorumlulukları gibidir. Ancak genel devlet memuru sorumluluklarının dışında, yönetici konumunda olan devlet memurlarının sorumlulukları DMK’nın 10. maddesinde özel olarak düzenlenmiştir. Bu doğrultuda okulda kendisine itiraz eden öğretmenlere mobing uygulayan karşı yandaş bularak soruşturma açtıran,yandaş veli bularak güç oluşturan bir eğitimci kabul edilemez. Öğretmen B.Ş iki kez maaş kesim cezası almış bir kez görevden uzaklaştırılmıştır. Okul müdürü ise hala okulu evi gibi kullanmaya haksız kazanç sağlamaya devam etmektedir. TÖB SEN olarak eğitim emekçilerinin yaşadığı sorunları gündeme getirmekten geri adım atmayacağımızı belirtir.Yetkilileri hakkaniyetli biçimde davranmaya ve bu konuda soruşturma başlatmalarına davet ediyoruz.” dedi.