YETERLİLİKTE İYİ NOKTADAYIZ

  • Eklenme Tarihi :30.08.2022 | 12:46

Kırıkhan’da yapılan mısır hasadına telefonla katılan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin yeterlilikte iyi noktada olduğunu söyledi.

YETERLİLİKTE İYİ NOKTADAYIZ

Kırıkhan’da yapılan hasat programına Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, AK Parti Hatay milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu ve Abulkadir Özel, Vali Vekili Yusuf İzci, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, ilçe belediye başkanları, ziraat odası başkanları ve çiftçiler katıldı.

 

Programa telefonla katılan Bakan Kirişci, Tarımın zor bir faaliyet olduğunu belirterek, “Gönlüm orada olmayı çok isterdi. Bir Çukurovalı olarak, bir hemşehriniz olarak, bir kardeşiniz olarak, bu mutlu günde yanınızda olmayı gerçekten çok arzu ederdim. Dünya, şu anda sadece ve sadece kıtlığı konuşuyor. Allah'a şükür, Rabb'ime binlerce kere hamdediyoruz. Biz ülke olarak, siz değerli üreticilerimizin ürettikleriyle hiçbir ürünün yokluğunu, eksikliğini ve noksanlığını çekmiyoruz” dedi.

HATAY TAKDİRE ŞAYAN İŞLER YAPIYOR 

Hatay'ın üretim konusunda takdire şayan işler yaptığını belirten Kirişci, , “Özellikle mısırı kastedecek olursak mısır noktasında bu yıl rekoltemiz çok çok daha yüksek. Bu konuyla ilgili Hatay'ımız, gerçekten örnek bir şehir. Polikültür dediğimiz, bizim üniversitelerde kendi öğrencilerimize anlatmaya çalıştığımız tarımın bütün tarzı, bütün faaliyet kolları bizim Hatay'ımızda hamdolsun var, Çukurova'mızda var. O bereketli ovalardan hamdolsun, adeta ürün fışkırıyor. Bu ürünü de bu aziz millet, bu milletin yine ürettiklerini tüketen, yurt dışındaki bizim ürünlerimizi bekleyen, bizim ihracatımızla bu ürünlere sahip olmaya çalışan çevre var.”

HATAY’I ÇOK FARKLI BİR YERE KOYUYORUM

“Hatay'ı, bu manada çok farklı bir yere koyuyorum. Zaten kendi kadim kültürü ve bu kadim kültüründe de tarımsal faaliyetleriyle bizim yanımızda apayrı bir yer tutmuştur. Buğday ve arpayla malumunuz güzel fiyatlar açıklayarak, değerli üreticilerimizin memnuniyetini ve sürdürülebilirlik adına da üretim faaliyetlerinin devamını sağlamaya çalıştık. Aldığım son rakam, arpa ve mısır stokları 6,1 milyon tona yaklaştı. Tarım üretimi konusunda ülke olarak büyük başarı elde edildi. Avrupa ülkeleri kuraklıktan ve kıtlıktan söz ederken, hamdolsun kendi ihtiyacımız olan bütün hububatı üretebilme noktasında, kendi kendimize yeterlilik noktasında iyi bir noktadayız.

HATAY’DA 534 BİN REKOLTE BEKLENİYOR

“Tabi ki mısırla ilgili olarak da geçtiğimiz pazartesi günü Cumhurbaşkanı'mız kabine toplantısı sonrası ton başına 5 bin 700 liralık fiyatı açıklayarak, ülkemiz üreticilerinin alın teri olan bu ürünlerinin karşılığını vermeye çalıştık. Daha iyilerini inşallah önümüzdeki yıllarda, yine sizlere sunmaya devam edeceğiz. Mısır üretimi 2021 yılında, 225 bin dekar alanda, 456 bin ton olarak gerçekleşti. 2022'de bu alan 227 bin dekara çıktı. 534 bin ton rekolte bekleniyor.” diye konuştu.

Törende Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hacı Bayram Türkoğlu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı’da birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri biçer devere binerek mısır hasadı yaptı. (Haber Merkezi)