YAYLADAĞI’NDA ERMENİ ÇETELERİN 101 YIL ÖNCE KATLETTİĞİ KADINLAR ANILDI

  • Eklenme Tarihi :27.07.2022 | 11:30

Yayladağı’nda, 1921 yılındaki Fransız işgali sırasında Ermeni çetelerce katledilen 3 kadın mezarı başında anıldı.

YAYLADAĞI’NDA ERMENİ ÇETELERİN 101 YIL ÖNCE KATLETTİĞİ KADINLAR ANILDI

Ermeni çetelerin 101 yıl önce katlettiği kadınların Urumu mevkiindeki mezarları başında anma programına Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın’ın ev sahipliğinde Yayladağı İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Gökçe, Kurum Amirlerimiz, Şehit aileleri, Siyasi Parti Başkanları, Oda Başkanları, STK Başkanları katıldı.

 

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda katılımcılar, İlçe Müftüsü Hamza Köse'nin okuduğu dualara eşlik etti. Kaymakam Ömer Faruk Gökçe, geçmişteki hadiselerin unutulmaması gerektiğini belirterek, "Bizim ecdadımız tarih boyunca azınlıklara, farklı inançlılara şefkatle, kardeşçe yaklaşmıştır. Ancak bu olayda da görüldüğü gibi onlar ellerine fırsat geçtiğinde bizim sivillerimizi şehit etmiştir." dedi.

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın da mezarların korunduğu arazinin sahibi Hüseyin Altınbaşak'a destekleri için teşekkür etti.

Yalçın: " 1921 tarihinde Kesep’teki Ermeniler Ordu (Yayladağı’na) inerek Fransız birlikleri Yayladağı’ndan çekilmeden ilçeyi ateşe vermişlerdir. Aynı gün Ermeniler tarafından hunharca öldürülen “Yaşaran” ailesine mensup kız çocuğu, annesini ve anneannesini şehit etmişlerdir. Bu üç kadının cesetlerini gören halk bu üç kişiyi aynı mezara gömmüşlerdir. Yaklaşık 100 yıldır yeri belli olan bu mezarı Yayladağı Belediyesi olarak Anıt mezar haline çevirdik. İlçemizin bu tür tarihi değerleri için çalışan Prof. Dr. Ali Arslan, Kadir Oktay ve tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Yalçın, olayın dünyada duyulması adına Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) araştırma önergesi verilmesi için çalışma yapacaklarını dile getirdi.

Katledilen kadınlardan Meryem Yaşaran'ın torunu Nejat Yaşaran da mezarların onarılmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. (Haber Merkezi)