Yayladağı Tarih ve Kültür Sempozyumu tarihe ışık tuttu

  • Eklenme Tarihi :25.06.2022 | 11:18

Yayladağı Belediyesi tarafından ‘Milli Mücadele’nin En Güney Cephesi’ konulu Yayladağı Tarih ve Kültür Sempozyumu düzenlendi.

Yayladağı Tarih ve Kültür Sempozyumu tarihe ışık tuttu

Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyuma Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Yayladağı İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Gökçe, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko, Yayladağı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hikmet Bilgil, SGK İl Müdürü Hamit Bal, kurum amirleri ile çok sayıda davetli katıldı.

 

3 oturum olarak gerçekleştirilen Yayladağı Tarih ve Kültür Sempozyumu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Konuşmalara geçilmeden önce Yayladağı Belediyesi tarafından okullar arası düzenlenen resim yarışmasında derece giren öğrencilere ödülleri verildi.

SEMPOZYUM İÇİN 8 AYDIR ÇALIŞIYORUZ

Açılış konuşması yapan Yayladağı Belediyesi Başkanı Mehmet Yalçın, sempozyumun yapılması ve kitaplaştırılması için 8 aydır çalıştıklarını belirterek, “Bizlerde Yayladağı Belediyesi olarak bu çalışmayı yapmadan önce hep aklımızda gerçek anlamda yakın tarihimiz milli mücadele hakkında eksik bilgilerle ifade etmek durumunda kalıyoruz. Bu sempozyum eksik kalan boşlukları doldurmak için büyük bir adım oldu. Antakya’nın işgalinden ortalama 3 yıl sonra işgal edilmiştir. 1918 yılında Kudüs, Şam, Halep, Antakya ve Antep’i işgal eden İngilizler, Yayladağı’nı İşgal edememişlerdir. İngilizlerin 1 Kasım 1919’dan itibaren Hatay dâhil olmak üzere bu bölgeleri Fransızlara devretmelerine rağmen Yayladağı’na Fransızlar 2.5 yıl işgal edememiştir. Bunun sebebi o zaman ordu denilen Yayladağı’nda faaliyet gösteren Kuvayı Milliye ve onun kurduğu idari yapıydı. Fransızlar ancak 22 Temmuz 1921 tarihinde Yayladağı’nı işgal edebilmişlerdir. Yayladağı insanlık tarihinin başladığı coğrafyada Antakya ile Şam, Kudüs arasındaki zorlu ama en kestirme yol üzerinde olup bundan dolayı tarihi de çok eskilere dayanmaktadır” dedi.

“HATAY ÖNEMLİ BİR ŞEHİR”

Sempozyum ile ilgili açıklama yapan Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu ise Hatay’ın jeopolitik ve coğrafik konumu itibariyle çok önemli bir şehir olduğunu vurgulayarak, “Ben Hatay’da 6 yıldır görev yapıyorum. Sizler gibi yıllarca burada yaşamamış olabilirim. Ancak Hatay’ın ne kadar önemli bir şehir olduğunu belirtmek isterim. Bugün bu sempozyumda Hatay’ın anavatana katılışına yönelik bilgilerin ve o tarihe baktığımızda bu şehrin ne kadar önemli olduğunu anılabiliyoruz. Hatay’ın Türkiye coğrafyasında dikkat edilmesi gereken bir il olduğunu, Kurtuluş Savaşı’nda ettiği mücadelelerle neden kolay olmadığını anlayabiliyoruz” dedi.

Yayladağı Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumda Prof. Dr. Ali Arslan öncülüğünde gerçekleştirilen “Milli Mücadele’nin En Güney Cephesi: Yayladağı” kitabını görkemli bir şekilde tanıtımını yaptı.

SEMPOZYUM 3 OTURUM ŞEKLİNDE YAPILDI

Konuşmaların ardından başlayan sempozyumda 3 oturum şeklinde gerçekleşti. Milli Mücadele’nin En Güney Cephesi’ konulu sempozyumda akademisyen Prof. Dr. Ömer Erden, Prof. Dr. Mehmet Emin Üner, Prof. Dr. Muhammet Erat, Prof. Dr. Ali Arslan, Doç. Dr. Fatih Öztürk, Dr. Öğr. Gör. Süleyman Hatipoğlu, Mütalip Erdem, Kenan Çabuk, Kadir Oktay, Mehmet Abidin Kartal ve Burak Fazıl Çabuk anlatımda bulundu. Program, konuşmaların ardından kitap dağıtımı ve hatıra fotoğraflarıyla son buldu. (TALİP KÖLEOĞLU)