YAPAMAYACAĞIM ÇAKMAK DAHA İCAT EDİLMEDİ

  • Eklenme Tarihi :18.04.2022 | 10:09

İskenderun’da ‘Çakmak Doktoru’ olarak tanınan Saat ve Çakmak Tamircisi Mehmet Çetin, tamir edemeyeceği çakmağın henüz icat edilmediğini iddia etti.

YAPAMAYACAĞIM ÇAKMAK DAHA İCAT EDİLMEDİ

İskenderun’da tek olduğunu ve işini çok severek yaptığını kaydeden Çakmak Doktur Mehmet Çetin, 1,6 m2’lik dükkanında 40 yıldır saat ve çakmak tamiratı yaptığını söyledi.

Sadece İskenderun’dan değil şehir dışından hatta yurtdışından bile tamir için kendisine çakmak getirdiklerini ifade eden Çetin; “Ben 1976'dan beri çakmak üzerine, antika ve saat üzerine tamir yaparım. Dükkanım da hemen hemen 40 yıldan beri var. 7'den 77'ye İskenderun’da Hatay bölgesinde bana ‘Çakmak Doktoru’ derler. Hatta İskenderun haricinde şehir dışından dahi çakmak tamiri için gelenler olur, yurtdışından bile geliyorlar. Fransa'dan İsviçre'den çakmaklar gelir tamir için. Ben işimi severek yapıyorum, her gün sabah kalktığım zaman namazını kılıp gelip dükkanımı açarım. Her gün aynı şevkle işime bakarım. Bütün burada, çevredeki arkadaşlarım, komşularım gerçek adımı bilmez, Çakmak Doktoru derler. Bu isim bana yıllar önce Gaziantep Devlet Hastanesi'nin başhekiminin koyduğu bir isim. İskenderun’da tekim. Yapamayacağım çakmak icat edilmemiştir henüz. 80 santim eninde, 2 metre uzunluğunda dükkanıma yan yan girip çıkabilirim ama aradığım her şey elimin altındadır. İçeride küçük televizyonum, müzik setim var, müzik dinlerim, küçük dükkanımda kendime göre bir düzenim var. Bir insan işini severek yapıyorsa en büyük kazancı odur, şükür etmeyi de biliyorsa hiç kimseye muhtaç olmadan kazanır. Ben bu dükkandan 3 tane çocuk okuttum. Çok şükür şu anda istediğim yere vardılar” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)