ÜNSAL: EĞİTİMDE SORUNLAR ARTIYOR! - Hatay Gazetesi

ÜNSAL: EĞİTİMDE SORUNLAR ARTIYOR!

  • Eklenme Tarihi :25.06.2024 | 14:12
  • Muhabir :Haber Merkezi

ÜNSAL: EĞİTİMDE SORUNLAR ARTIYOR!

2023-2024 eğitim-öğretim yılı sona ererken, Eğitim SEN İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, Türkiye genelinde eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çeken önemli açıklamalarda bulundu.

Eğitim SEN  İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye genelindeki eğitim sisteminde ciddi sorunların artarak devam ettiğini belirtti.

Ünsal, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) istatistiklerine göre Türkiye'de örgün eğitimde 17,5 milyon öğrenci bulunduğunu ve devlet okullarının çoğunluğunu oluşturduğunu vurguladı. Ayrıca, öğretmen açığı ve sözleşmeli öğretmen uygulamaları gibi konuların da eğitimdeki sıkıntıları artırdığını dile getirdi.

EĞİTİMDE DİNSELLEŞMEYE YOL AÇIYOR

Eğitimdeki en büyük sorunlardan biri ÇEDES ve MESEM gibi projelerin etkisi altında yapılan dini içerikli etkinliklerin artması olduğuna vurgu yapan Ünsal bu tür faaliyetlerin öğrenciler üzerindeki etkilerinin derinleştiğini, bu durumun laik eğitim ilkesine zarar verdiğini ve eğitimde dinselleşmeye yol açtığını ifade etti.

Ayrıca, özellikle ortaöğretimdeki okullaşma oranlarının ve mezuniyet sorunlarının bölgesel farklılıklar gösterdiğini de aktardığı açıklamasının devamında Ünsal öğrencilerin beslenme sorunlarına da değindi, ekonomik zorluklar nedeniyle birçok öğrencinin yeterli ve dengeli beslenemediğini ve bu durumun okul devamsızlığını artırdığını söyledi.

Ünsal, özellikle süt, yumurta gibi temel gıda ürünlerinin fiyatlarının artmasıyla birlikte çocuk yoksulluğunun önemli bir sorun haline geldiğine dikkat çekti.