ÜNİVERSİTE TERCİHİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

  • Eklenme Tarihi :20.07.2022 | 10:53

Güney Kampüs Rehber Öğretmeni Bircan Kömürcü 2022 YKS sonuçları ÖSYM'nin internet adresinden açıklandığını belirterek, alınan sonuçlarla öğrencileri tercih yönünde zorlu bir süreç beklediğini söyledi.

ÜNİVERSİTE TERCİHİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Sınavın beklenen tarihten iki gün önce açıklandığını ifade eden Güney Kampüs Rehber Öğretmeni Bircan Kömürcü “Öğrencilerimize hemen bilgilendirme mesajı attım, sınavın açıklandığına yönelik. Sürecin nasıl geçeceği konusunda bilgi verdim” dedi.

 

SÜRELERİ VAR

Tercih tarihinin 27 Temmuz-5 Ağustos olarak belirlendiğine işaret eden Rehber Öğretmeni Kömürcü “Bu tarihler aralığında tercih yapılacaklar.  En azından 27 Temmuza kadar öğrencilerin hangi bölümleri tercih edecekleri yönünde araştırma, değerlendirme yapma süreleri var. Öğrencilerimize ufak çapta hangi bölümleri seçecekleri, puanlarının hangi bölümlere yeteceği yada yeten puanlamanın istedikleri alan olduğu veya istedikleri üniversite olup olmadığı üzerine inceleme yapmalarını söyledim” diye konuştu.

ZOR BİR SÜREÇ!

Genele vurulduğunda; geçen seneye göre sıralamalarda puanların iyi olmasına rağmen düşüşler gerçekleştiğinin altını çizen Rehberilk Öğretmeni Kömürcü “Geçen sene 475 puana sahip bir öğrencinin, geçen seneki sıralaması 31-32 bin civarındayken, bu sene biraz yukarıda 38-40 bin bandına doğru gerilediğini görmüş olmaktayız. Bu da şunu getirdi; ister istemez sıralamaların hem minimum, hem de maksimum düzeyde değişiklikler yaratacağı, tercihler yapılacağı esnada tercih bandının geniş tutulmasını biraz daha işaret etti. Örneğin 100 bin bandındaki öğrenci tercih yaparken 50-60 bin bandından başlatarak tercih yaparsak biraz daha işi garantilemiş olabiliriz” şeklinde konuştu.

YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Bu durum öğrenciler noktasında da zorlu bir süreç olduğunu yineleyen Rehberlik Öğretmeni Kömürcü şunları söyledi: “Tercih zamanı açıldığında neler yapması, hangi bölümleri tercih etmesi gerektiğini, tercihleri yaparken sadece üniversiteye gitmek için değil, gidecekleri üniversitede onlara ne katacağı, akademik kadronun ne olduğu, eğitim noktasında neler görebileceği konusunda bilgilendirme yapıyoruz. Çünkü şu an sınavın verdiği gerginlik yada psikolojik baskından kaynaklı çoğu öğrencinin düşüncesi üniversiteye gidim modunda, işte biz bunun önünü kesmek istiyoruz. Bilinçli bir şekilde üniversiteye gitsinler ki, gittikten sonra pişmanlıklar yaşamasınlar ve geleceklerini kötü düzeyde etkilemesinler. Onlara bu süreçte yardımcı olmaya çalışacağız.” (Haber Merkezi)