Türk Milletinin Destan Yazdığı Günün Adı 15 Temmuz

  • Eklenme Tarihi :18.07.2022 | 10:51

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Belen Belediyesi ve Belen Kaymakamlığı ve bağlı kurumların işbirliğinde düzenlendi.

Türk Milletinin Destan Yazdığı Günün Adı 15 Temmuz

Belen Belediyesi ve Belen Kaymakamlığı ve bağlı kurumların işbirliğinde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Hatay Mv. Abdulkadir Özel’inde katılımıyla gerçekleşen Şehitlere Saygı Yürüyüşünün ardından, Belen Millet Bahçesinde düzenlenen coşkulu programla sona erdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, Şehitlerin ruhuna ithafen okunan Kuranı Kerim ve dualarla devam etti. Mehteran gösterisin ardından, Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın, Hatay Milletvekilleri Lütfi Kaşıkçı, Muharip Gaziler Derneği Belen Temsilcisi Ömer İncesu, Tosyalı İmam Hatibi Hüseyin Sürmeli, günün anlam ve önemine istinaden konuşma yaptı.

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi.

Başkan Gül; Bundan tam altı yıl önce bir 15 Temmuz gecesi, iradelerini okyanus ötesine ipotek ettiren aklı yarımlar, ülkemizi işgal etmek için bir darbe girişimi yaptı. Evet, o gün hep birlikte omuz omuza verip demokrasiye ve ülkeyi kurtarmak için bir mücadele verdik. Belki de tarihin en karanlık günlerinden birini yaşayacaktık, fakat bu milletin iradesi, bu milletin feraseti, bu milletin sokaklara çıkıp bu darbecilere karşı göstermiş olduğu mücadele, o gecenin sabahını aydınlık kıldı.

Ülkemizi karanlık günlere götürmek isteyen satılmışlara da büyük bir ders verildi ve ülkenin aydınlık geleceği kurtuldu. Evet, 15 Temmuz Balgat’dan biz seçilmiş hükümetin, demokrasinin yanındayız, darbecilerin karşısındayız diyen Devlet Bahçeli’nin bayraklaştığı günün adıydı. Evet, 15 Temmuz vatandaşlarımızı darbecilere karşı sokakta dirilişe davet ediyorum, ben bugüne kadar milletin gücünden daha büyük bir güç görmedim diyen Recep Tayyip Erdoğan’ın anıtlaştığı günün adıydı. İşte 15 Temmuz 251 vatan evladının Şehit olduğu 2196 vatan evladının gazilik mertebesine ulaştığı karanlık bir geceydi.

 

Demokratik Türkiye Cumhuriyeti yıkmak isteyen ve aklını okyanus ötesine ipotek edenler, iradesini emperyalistlere satanlar bu ülkenin iradesini eline geçiremezler diyerek, sokağa çıkan, tankların önüne yatan, mermilere göğsünü açan Türk milletinin destan yazdığı günün adıydı. İşte böyle bir günü hep birlikte artık Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kutluyoruz. Ben 15 Temmuz 2016 günü Şehit olan şahadet şerbeti içen tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. O gün gazilik mertebesine ulaşan tüm Gazilerimize, sağlıklı mutlu huzurlu uzun ömürler diliyorum ve hepinizin Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyor, hayırlı akşamlar diliyorum.” İfadelerini kullandı. (Haber Merkezi)